Ana Sayfa EKONOMİ Zabıta vatandaşları bilgilendiriyor

Zabıta vatandaşları bilgilendiriyor

96 views
0

Muğla Büyükşehir Belediyesi Zabıta Ekipleri, “15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası” nedeniyle, il genelindeki vatandaşların ekonomik çıkarlarını korumak amacı ile vatandaşlara ve öğrencilere “Tüketici Haklarımızı Biliyor muyuz?” başlıklı kitapçık dağıttı.

Tüketiciyi Koruma Haftası kapsamında İl genelinde Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 20 okul ve yaklaşık 4000 öğrenciye fiyat etiketi, son kullanma tarihinin önemi ve tüketicilerin ekonomik çıkarlarını korumak ve zararlarını tazmin etmek amacı ile belediyemize veya diğer yetkili kurum ve kuruluşlara nasıl müracaat edecekleri hakkında seminerler düzenlendi. Zabıta ekipleri tarafından vatandaşların çok zaman geçirdiği meydanlar ile alışveriş merkezlerine stantlar kurularak tüketici hakları konusunda ayıplı mal, hizmet sektörü, garanti şartları, satış sonrası hizmetler, kapıdan satışlar, mesafeli sözleşmeler (satışlar), kredi kartları, bankacılık hizmetleri, iletişim hizmetleri, fiyat etiketi, tarife listesi ve benzeri konularda tüketici hakları konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada;” vatandaşlarımız gıdadan kozmetiğe, kıyafetten, ev eşyasına kadar bir çok ihtiyacını alışveriş merkezlerine giderek yada internet üzerinden alışveriş yaparak gidermektedir. Alışveriş metotlarının değişmesiyle vatandaşlarımızın bilinçli tüketiciler haline gelmesi için tüketici haklarını bilmesi gerekmektedir. Özellikle vatandaşlarımızın iyi niyetini kötüye kullanarak farklı yöntemler ile tüketicileri yanıltan, gerek sanal ortamda gerekse yüz yüze piyasa değerinin çok altında ürünleri pazarlamaya çalışan kesimlere karşı yasal haklarımızın bilinmesi çok önemli. “ ifadeleri kullanıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz