Ana Sayfa GÜNDEM Eğitim Merkezi kapatıldı, dava açıldı

Eğitim Merkezi kapatıldı, dava açıldı

3.336 views
0

2012 yılında alınan bir kararla, Devletin, Özel Eğitim Merkezleri’ne yaptığı ödenekler için Eğitim Merkezi’nin SGK ve Maliye borcunun bulunmaması gerekiyor aksi halde devlet ödenek ödemiyor.

Ortaca’da 2003 yılından bu yana faaliyet gösteren, B.Ö.E.ve R.M.’nin, devletten ödenek alabilmek için vermesi gereken SGK borcu yoktur belgesini, kendi bünyesinde farklı bir alanda faaliyet gösteren farklı bir işyerine ait belgeyi verdiği ve haksız kazanç elde etmesi nedeniyle hakkında açılan soruşturma nedeniyle hem para cezasına çarptırıldığı hemde kapatma işlemi uygulandığı öğrenildi.

Merkezin 2014 yılından itibaren 26 ay boyunca SGK borcu yüzünden, bünyesinde kurduğu Danışmanlık şirketine ait SGK Borcu Yoktur kağıdı ile devletten ödenek aldığı belirtiliyor.

Konu ile ilgili olarak soruşturma başlatan Milli Eğitim Müdürlüğü, firmanın bu uygulamayı 3 kereden fazla yapması nedeniyle, SGK borçlarına yönelik brüt asgari ücretin 25 katı para cezasına çarptırıldı ayrıca kapatma işlemi de uygulandı. Bunun yanı sıra SGK’nın müfettiş raporu doğrultusunda Özel Eğitim Merkez’i yetkilileri hakkında ödenek alabilmek için Milli Eğitim’e yanıltıcı evrak vermek suçlaması ile Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi. Firma bünyesinde diğer ilçelerde de Özel Eğitim Merkezleri’nin bulunduğu ve buralara yönelikte inceleme başlatılabileceği de belirtiliyor.

Son olarak firmanın kapatma ile ilgili yaptığı başvuru sonucu yürütmeye durdurma kararı verildiği öğrenildi. Şu an faaliyetini yürüten firma hakkında davanın seyrine göre kapatma kararının kesinleşebileceği belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz