şişli vip

Noel için yine İztuzu’nda buluştular - Muğla Yerel HaberMuğla Yerel Haber

17 Haziran 2021 - 21:20

Noel için yine İztuzu’nda buluştular

Noel için yine İztuzu’nda buluştular
Son Güncelleme :

26 Aralık 2017 - 17:00

92 views
Fırat

Ortaca İlçesinde ve bölgede yaşayan yerleşik yabancılar Noel için yine İztuzu’nda buluştular.

Muğla genelinde yaşayan yabancılar, 27 yıldır süren geleneklerini bozmadılar ve bu yılki Noel için yine İztuzu Plajı’nda buluştular. Noeli kutlayan yabancılar, denize girip sıcak şarap içti.

Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz başta olmak üzere Muğla’nın çeşitli bölgelerinde yaşayan yabancılar, Noeli kutlamak için Ortaca’ya bağlı Dalyan Mahallesi’ndeki İztuzu Plajı’nda buluştu. Kutlamalara bölgede yaşayan Hollandalı, İngiliz, Alman, Fransız, İsveçli, İspanyol, Rus, Beleruslu, Ukraynalı ve İsraillerin yanı sıra yerli halk da büyük ilgi gösterdi.

Noel için yine İztuzu’nda buluştular

Havanın 15 derece, deniz suyu sıcaklığının ise 18 derece olduğu Dalyan’daki etkinlikte geleneği bozmayıp, denize girenler oldu. Bazıları denizde köpekleriyle uzun süre oynamanın keyfini yaşadı. Etkinlikte, bazıları da çıplak ayakla deniz kenarında yürümeyi tercih etti.

Daha sonra katılımcılara sıcak şarap ikram edildi. Katılımcılar yerel sanatçıların gitar eşliğinde dinletisiyle etkinliğe renk katarken, hep bir ağızdan Noel şarkıları söylediler.
Etkinliğe katılanlardan İngiliz Maria Jonker, 21 yıldır Dalyan’da yaşadığını belirterek, “Burada olmaktan çok mutluyum. Burada ilk kutlama yaptığımızda 3-5 kişiydik. Bu kutlamalarda Dalyan Belediyesi de katkıda bulunuyordu, sonradan Ortaca Belediyesi katkı sağlarken şimdi ise Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi katkı sağlıyor. Burada Müslüman, Hırıstiyan hep birlikte olmaktan çok mutluyuz. Bu yıl, diğer yıllara oranla çok daha fazla bir katılım oldu. Burada sıcak bir ortam var. Dalyan’da daha nice Noeller kutlamayı umuyorum. Tüm dünyaya yeni yılın barış ve huzur getirmesini diliyorum. Ayrıca herkesin yeni yılını kutluyorum” dedi.

Noel için yine İztuzu’nda buluştular

Denize girenlerden Sonja Grau Demirci ise, “Havada çok güzel. Bu güzel günde denizde girmeyi ihmal etmeyelim dedik. Dostlarımızla denizin keyfini çıkardık. Deniz suyu çok güzel herkese tasfiye ederim. Burası cennetten bir köşe” dedi.

“Her yıl olduğu gibi bu yılda geleneği bozmadık ve yerleşik yaşayan yabancı dostlarımız ile beraber İztuzunda buluşarak noeli büyük bir coşku ile kutladık“ diyen Dalyan İztuzu Turizm ve Tanıtım Dernek Başkanı Sezgin Yiğit, “Bu tür etkinlikler insanların bir birleri ile kaynaşmasını sağlıyor. Bundan 27 yıl önce küçük bir grup ile kutlanan Noel ektiği bu yıl yüzlerce kişinin katılımı ile yapıldı. 2018 yılının dünyaya barış getirmesini temenni ediyorum” dedi.