şişli vip

Muğla’da yetkili sendika Türk Eğitim-Sen - Muğla Yerel HaberMuğla Yerel Haber

17 Haziran 2021 - 00:13

Muğla’da yetkili sendika Türk Eğitim-Sen

Muğla’da bu yıl 3826 üyeye ulaşan Türk Eğitim Sen, il genelinde en fazla üye sayısına sahip olduğu için Yetkili Sendika olurken, Türk Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Mürsel Özata yaptığı açıklamada, “İnsanların umutlarından, acziyetlerinden üye devşirmedik, devşirmeyeceğiz” dedi.

Muğla’da yetkili sendika Türk Eğitim-Sen
Son Güncelleme :

21 Mayıs 2021 - 17:28

129 views
Fırat

HABER: METE SÖNMEZ/MUGLAYERELHABER.COM – Muğla’da Eğitim alanında yetkili sendika değişti. Geçen yıl 2054 üye ile, en fazla üyeye Eğitim Bir-Sen sahipti. İkinci sırada ise 2013 üye ile Türk Eğitim-Sen vardı.

Bu sene Eğitim Bir Sen’in 3826 üyesi bulunurken, Türk Eğitim-Sen ise 3963 üyeye ulaştı ve Muğla’da en fazla üyeye sahip olarak yetkili sendika olmaya hak kazandı.

Konu hakkında bir açıklamada bulunan Türk Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Mürsel Özata, 15 Mayıs 2021 mutabakatına göre Muğla ilinde yetkili sendika’nın Türk Eğitim-Sen olduğunu belirtti.

Mürsel Özata’nın açıklaması şu şekilde;

Kurulduğun günden beri sağlıklı bir şekilde üye sayısı arttıran Muğla şubemiz etkili sendikacılığını yetkili sendika olarak taçlandırarak Muğla’da hak sendikacılığının bayrağını şerefle dalgalandırmaya devam edecektir.

Türkiye’de direnişin son kalesi Muğla yetkiyi ilk alan il olarak sendikal mücadeledeki sorumluluğunu yerine getirmiştir.

Bu süreçte başta sendikamıza hiçbir bireysel çıkar beklemeksizin sadece hak ve hakikatten yana oldukları için bize destek olan, bize güvenen, omurgalı duruşlarıyla bize güç veren, vefalı,  cesur yürekli

3963 üyemize,

Mesai mefhumu tanımaksızın, müthiş bir aidiyet duygusuyla, salgın hastalık sürecinde her türlü riski göze alarak (tüm kurallara riayet edilmiştir) “eğitim çalışanları neredeyse biz oradayız” anlayışıyla okul, kurum, kuruluş, ev, işyeri, park, cadde fark etmeksizin koşturarak büyük bir özveriyle hak sendikacılığı tebliğ eden ilçe başkanlarımıza, yönetim kurullarımıza, kadın kollarımıza, işyeri temsilcilerimize ve hiçbir unvanı olmadan gönülden çalışan üyelerimize,

Bize her konuda destek olan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Sayın Önder Kahveci’ye ve diğer iş kollarımızın Genel Başkanlarına, hassaten Sayın Genel Başkanımız Talip Geylan’a ve Genel Merkez yöneticilerimize,

Eğitim iş kolundaki yetki mücadelemizde; bizi sürekli canlı ve diri tutan Eğitim Bir Sen’e, beraber yaşama kültürünün üst düzeyde olduğu Muğla’nın hoşgörü ikliminde rekabet ettiğimiz Eğitim Sen, Eğitim İş ve Teç Sen’e,

Hak mücadelemizde bizi yalnız bırakmayan, haklı taleplerimizi kamuoyuna duyurmada bize destek olan, sesimizin daha gür çıkmasını sağlayan kıymetli basın mensuplarımıza,

Teşkilat mensuplarımız, şahsım, Türk Eğitim Sen Muğla Şube Başkanlığı ve Türkiye Kamu Sen Muğla İl Temsilciliği adına can-ı gönülden teşekkür eder, en derin şükranlarımı sunarım. Kamu çalışanlarının sağlıklı, mutlu ve huzurlu yaşayacağı günlere kavuşmak dileğiyle saygılarımı arz ederim!

İNSANLARIN UMUTLARINDAN, ACZİYETLERİNDEN ÜYE DEVŞİRMEDİK, DEVŞİRMEYECEĞİZ

Muğla İlinde yetkili sendika olmamız sorumluluk şuurumuzu daha da arttırmıştır. Buradan kamuoyuyla paylaşmak isterim ki; Türk Eğitim-Sen Muğla Şubesi olarak

-Kamuda ehliyet, liyakat, adalet ve sadece devlete sadakate dayanan bir hak sistemin tesisi için elimizden gelen çabayı ortaya koyacağız.

-Hiçbir kamu çalışanına sendikasına, dünya görüşüne, etnisitesine, mezhebine, meşrebine bakılarak negatif ayrımcılık yapılmasına, ötekileştirmesine müsaade etmeyeceğiz.

-Anlık üye kazanma uğruna tutamayacağımız hiçbir sözü vermedik vermeyeceğiz, bireysel çıkarlar vaat ederek üye yapmadık, yapmayacağız, insanların umutlarından, acziyetlerinden üye devşirmedik, devşirmeyeceğiz.

-Hiçbir kamu çalışanını tehdit, korku, şantaj ve baskıyla üye yapmadık, yapmayacağız. Demokrasinin en iyi yöntemi ikna ve kendimizi ifade etme dışında hiçbir metod kullanmadık, kullanmayacağız. Gönlünü kazanmadan, rızasını almadan hiçbir kamu çalışanını üye yapmadık, yapmayacağız.

-Sendikaların icra makamı değil, danışma, istişare ve baskı grubu olması gerektiği bilinciyle bürokratik ve siyasi iradenin gölgesinde, omuzu üzerinden atış yaparak icra makamı yerine kendimizi koymadık, koymayacağız.

-Kamu alanında en alttan en üste bürokratik yapının sendikal mücadelede taraf olarak, orantısız güç kullanarak sendikal rekabete haksız müdahalesine izin vermeyeceğiz. Sendikal mücadeleyi düşmanlığa değil sadece sendikacılar arasında sağlıklı bir rekabete dönüştüreceğiz, 

-Demokratik kitle örgütü olarak demokrasinin öncelikle kendi teşkilatımızda sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için iç ve dış paydaşlarımızdan gelecek her türlü eleştiri, tavsiye ve katkıya açık olacağız. Ben bilirimci otokrat tutumla değil ortak akılla hareket edeceğiz.

-Türk Milletinin ve devletinin bölünmez bütünlüğü, Cumhuriyet rejimi, Atatürkçülük, bizi biz yapan milli ve manevi değerlerimize sahip çıkma konularından ödün vermeden, farklı fikirlere saygı duyarak ve sağlıklı bir iletişimle kamu çalışma hayatında arzu edilen iş barışını sağlamaya çalışacağız.

-Türk Milli eğitim sisteminde kamu ve şahıs yararı gözetilerek yapılacak her türlü güzel işlere ve projelere destek olacağız. Aynı minvalde, dayatma yapılmadan gönüllülük esasına göre İlimizde de eğitim öğretim adına yapılacak faydalı işlere destek olmaya devam edeceğiz. 

-Kamu çalışanlarının problemlerinin çözümü için başta siyasi iradeyle ve diğer siyasi partilerle güdümlü değil eş güdümlü bir şekilde sağlıklı bir diyalogu tesis ettik, etmeye devam edeceğiz.

-Ortak haklarımız için diğer sendikalarda sadece asgari değil azami müştereklerde beraber hareket edeceğiz. 

-Türk Devletinin ve Türk Milletinin bekası için bir tehditle karşılaştığımızda 15. Temmuzda olduğu gibi amasız, ancaksız Devletimizin yanında yer aldık, almaya devam edeceğiz. 

“Kamu çalışanları verip el ele

Kimsenin kimseyi etmeden köle,

Üyeden yönetime gönül gönüle

Devam eder ebede hak mücadele”