şişli vip

Muğla Gazeteciler Cemiyeti seçimlere giderken - Muğla Yerel HaberMuğla Yerel Haber

12 Haziran 2021 - 19:15
Mete Sönmez

1978 Almanya doğumlu. 2001 yılında Denizli'de grafiker olarak çalışmaya başladı. 2002 yılında Muğla/Ortaca'da Güneyege Gazetesi'nde grafiker olarak çalışmaya başladı, 2003 yılında Muğla'nın ilk haber sitelerinden olan guneyege.net'i kurdu. 2011 yılına kadar bu kuruluşta çeşitli zamanlarda, grafiker, muhabirlik ve genel yayın yönetmenliği görevlerini yürüttü. Uzun süre Habertürk Gazetesi ve İHA (İhlas Haber Ajansı) Muğla Muhabirliği yaptı. Eşi Ayşe Sönmez ile birlikte 2013 yılında BatıHaber Gazetesi, 2015 yılında da spOrtaca gazetesi'ni kurdu ve halen bu gazetelerin yanı sıra www.muglayerelhaber.com ve www.sportaca.com internet sitelerinin genel yayın yönetmenliği görevini yürütüyor.

Mete Sönmez

Muğla Gazeteciler Cemiyeti seçimlere giderken

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Kongre’ye gidecek. Pandemi nedeni ile bir süre ertelenen kongre normalleşme süreci açıklandıktan sonra belirlenen tarihte yapılacak. Bu sıralar Cemiyet Başkanlığı için adaylığını açıklayan isimler çeşitli vaatlerde bulunuyorlar.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti seçimlere giderken
Son Güncelleme :

05 Mayıs 2021 - 16:42

777 views
Fırat

Cemiyetin üyesi ve Muğla’da Gazetecilik yapan birisi olarak bunları yazmak istedim.

  • Ne yazık ki Muğla’da yıllardır devam eden bir “Sakar Altı” ayrımı var. Marmaris, Datça, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Fethiye ve Seydikemer nedense Muğla Merkez ve bize göre ötedeki meslektaşlarımız ve Cemiyet yönetimleri için düzenlenen gecelerde bilet satma ve sattırmak ile seçim dönemlerinde “oy alabilirim” diye hatırlanılan kişiler oluyor.
    Hoş düzenlenen gecelerde de yine yok sayılıyoruz. Meslek ile alakasız kişiler bu gecelerde el üstünde, ön planda tutulurken, biz Gazeteciler için yapılan bu organizasyonlarda bu bahsettiğim bölgeden gelen bizler adeta sığıntı gibi karşılanıyor ve bu şekilde yer gösterilip ağırlanıyoruz.
  • Cemiyetin genel olarak hitap ettiği “Resmi İlan” alan Gazeteler. Resmi İlan almayan gazeteler ve internette yayın yapan haber siteleri için ne yazık ki bir fikir ortaya atamıyorlar, geliştiremiyorlar, sorunları için çözüm aranılmıyor. Özellikle internet ve sosyal medyada bizim mesleğimizi koruyacak bir adım ne yazık atamıyorlar, bununla ilgili hiçbir fikir beyan edemiyorlar.
  • Haber sitesi demişken, Cemiyet’e ait bir internet sitesi var. Ancak güncel değil. Yönetim Kurulu dahil birçok bölüm çalışmıyor. Gazeteciler için bizlerin en fazla bakmamız gereken internet sayfalarından bir tanesi olması gereken bu site ne yazık ki bana mesleğim adına hiçbir şey vermiyor. İnternet Çağı’nda Cemiyet’e ne yazık ki bu internet sitesi hiç yakışmıyor.
  • Gazetecilik bir bakıma eleştiri işidir. Yanlış gördüğünü eleştirirsin. Ne yazık ki Gazetecilik mesleğini temsil eden Cemiyet dediğimiz kurumda seçilen kişiler biz gazetecilerin en büyük hakkı olan Eleştirme hakkımıza dahi tahammül edemiyorlar, hemen düşman ilan edip, engelliyorlar.
  • Gazeteciler Cemiyeti yerel anlamda burada görev yapan bizlerin sorun ve isteklerinden çok, TGF’nin yazdığı metinlere yönelik politika belirliyor, daha doğrusu bunları dillendiriyor. TGF dediğimiz kurum haklı olarak tüm Türkiye’yi hitap ettiği için Ulusal Basın’ın sorunlarına ve Ulusal gündeme göre politika belirliyor. Oysa ulusal ile yerelin sorunları farklı olduğu gibi, yereldeki her bölgenin de kendine göre farklı sorunları oluyor. Yani Cemiyet biz Muğlalı yerel basından çok ülke çapındaki Ulusal Basın’ın sorunları ile, TGF’nin belirlediği sınırlarda politika yapıyor.
  • Bugüne kadar Cemiyet adına üst düzeyde gidilen toplantılarda herhangi bir üyeyi arayıp yada internet ortamı olsun bir yerde toplanma olsun “Böyle bir toplantıya gidiyoruz, sizin dertleriniz ne, ekstra olarak hangi sıkıntılarımızdan da bahsedelim” şeklinde bir fikir alışverişi ne yazık ki bugüne kadar görmedim. Gazetecilik fikir işi olduğuna göre, bu mesleği yapan kişilerin de “Bu da konuşulması” diyebileceği fikirler olabilir kanısındayım.
  • Gazetecilik mesleğine yönelik Türkiye’de pekçok destek vb.var. İzmir başta olmak üzere çeşitli illerdeki cemiyetler bu konularda anında üyelerine haberdar ederken, ne yazık ki biz kendi araştırmalarımız ile bunları öğrenme durumunda kalıyoruz. Bu konuda Cemiyetimiz ne yazık ve ne yazık ki bir aracı kurum olamıyor.
  • Mesleğimiz her geçen gün yeniliğe açık bir yapıda. Basılı yayından, internet gazeteciliğine geçişin ardından çok hızlı bir süreç ve alternatif devam ediyor. Ne yazık ki çok uzun süredir herhangi bir eğitim çalışması yapılmadı. Oysa günümüzde oturduğumuz yerden görüntülü konferans sistemi ile birçok eğitim verilebilir.

Bu sıraladıklarım ilk aklıma gelenler, ancak bu liste daha da uzayabilir. Burada amacım kimseyi sataşmak, karalamak ve kırmak değil, gördüğüm hata ve eksiklikleri dile getirmek.

Umarım seçimler ardında yeniden ya da yeni olarak Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan kişi ve yönetim kurulu üyeleri, yıllardır Muğla’da Gazeteciler Cemiyeti’nin bir türlü düzelemeyen bu ve benzeri sıkıntılarını aşar ve biz Gazetecilerin Cemiyet için olduğu bir yapıdan daha çok, Cemiyetin Gazeteciler için olduğu bir yapıya kavuşturur.

Saygılarımla.