Muğla Yerel Haber

Muğla Bir Kuruluyor

Muğla Bir Kuruluyor
23 views
12 Temmuz 2017 - 20:43

Turizm ve tarımın tetikleyici güç olduğu Muğla’da, kırsal kalkınmayı güçlendirmek için Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Atölye Muğla Bir projesi hayata geçiriliyor.

Birlikte kalkınmak için birlikte üretim yaklaşımını benimseyen Atölye Muğla Bir’de, tarımsal çeşitliliği ve katma değeri destekleyen program ve projeler, üretenler ve tüketenler ile birlikte geliştiriliyor.

Muğla’nın on üç ilçesinin farklılığını çeşitlilik içinde korumak, her ilçenin farklılıkları ve benzerliklerini, bir hedef doğrultusunda ortaklaştırmak için kurulan Atölyede, hemşehrilerin sorunlarını tespit ediyor, çözüm yollarını buluyor, uygulamalar Muğla Büyükşehir Belediyesi önderliğinde, on üç İlçe Belediyesi ile birlikte hayata geçiriliyor.

Neden Kuruldu?

Atölye Muğla Bir olarak, BİR olmanın gücüne inanıyoruz, Birlikte Kalkınmak İçin Birlikte Üretiyoruz.

Nasıl Çalışır?

13 ilçe için geliştirdiğimiz 13 proje ile kırsalda yenilik ve yaratıcılığı destekliyoruz.

Neler Yapar?

Üreten ve tüketenleri, kişiler ve kurumları bir araya getiriyor, Araştırma, Katılım ve Tasarım süreçlerini kurguluyor, kalkınma projelerini hayata geçiriyoruz.

Ortak amaç etrafında buluşan yaratıcı kişileri, Muğla için üreten hemşehrileri bir araya getirmek amacıyla, Hemşehri Birliği platformu kuruldu. Hemşehri Birliği, Muğla için üreten girişimci ve gönüllüleri Atölye Muğla Bir ile buluşturan sosyal etkileşim platformudur. www.muglabir.com adresinden Hemşehri Birliği’ne katılın, yetenekli hemşehriler ağının parçası olun. Fikir Birlikleri kurun, ortak amaç etrafında kümelenen hemşehrilerinizle buluşun. Proje ve etkinlik önerilerinizi paylaşın. Tasarım çağrılarını takip edin, Muğla’daki kırsal kalkınma hareketinin parçası olun.

Sarıkız

İmece kültürü canlandırarak, sütü pazara en hızlı ve sağlıklı sunarak, köylünün gelirini nasıl artırabiliriz?

Kır Çiçeği

Köylüye alım garantisi verilerek süs bitkiciliği geliştirilerek, bölge köylerini nasıl kalkındırabiliriz?

Çam Balı

Geleneksel arıcılık deneyimini ve ürün çeşitliliğini, ekonomik kalkınmayı sağlayacak biçimde nasıl yeniden ele alabiliriz?

Yeşil Yolculuk

Mavi yolculuk ile yeşil yolculuğu entegre ederek, yeni rotaları nasıl kurgularız?

Bahçe Kent

Muğla’da kent ve kır birlikteliğini sağlayan bahçe kentler akımını nasıl başlatabiliriz?

Sepet

Yerel deneyimi yaşatarak, yerel üretimi nasıl kalkındırabiliriz?

Sarnıç

Susuz yaz yaşanmaması için yağmur suyunu nasıl değerlendiririz?

Sefertası

Kıyı ve kırlarda kültürel ve doğal turlara katılan turistlere yöre mutfağını nasıl tanıtırız?

Mitoloji

Geçmişin kökeni olan mitoloji ile günümüz arasında bir köprü oluşturup, coğrafya ile bütünleşmiş düşünsel yolculuklar kurgulayabilir miyiz?

Hemşehri

Anadolu ve Ege coğrafyasının buluştuğu bu özellikli coğrafyadaki kimlikler ve kişiliklerle yeni bir hemşehrilik bilinci geliştirebilir miyiz?

Güzergah

Turistlerin keyif ve keşif duygusu içinde Muğla’nın değerlerini fark etmeleri için, evrensel bir iletişim dili geliştirebilir miyiz?

Tasarla TAK

Geçmişin izleri, geleceğin çizgilerini buluşturan yaratıcı ürünleri nasıl tasarlayabiliriz?

Katman

Ortak coğrafya ve katmanlaşmış kültürleri bütünleştirici süreçlerini nasıl bütünleştirebiliriz?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Muglayerelhaber.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.