şişli vip

MGC’de seçim tasfiyesi mi başladı? - Muğla Yerel HaberMuğla Yerel Haber

17 Haziran 2021 - 00:12

MGC’de seçim tasfiyesi mi başladı?

19 Haziran’da yapılacak Muğla Gazeteciler Cemiyeti Kongresi öncesi mevcut Başkan Süleyman Akbulut’un kendisine oy vermeyecek üyeleri tasviye ettiği ve yeni üye olmak isteyen kişileri kendine yakınlık derecesine göre değerlendirdiği iddia edildi.

MGC’de seçim tasfiyesi mi başladı?
Son Güncelleme :

03 Haziran 2021 - 15:25

35 views
Fırat

HABER: METE SÖNMEZ / MUGLAYERELHABER.COM – Muğla Gazeteciler Cemiyeti kongreye gidiyor. Pandemi nedeniyle ertelenen kongre için MGC Yönetimi bugün Menteşe’de çıkan bir gazeteye ilan vererek kongre tarihini açıkladı. Buna göre Muğla Gazeteciler Cemiyeti yeni başkanını seçmek üzere 19 Haziran’da sandık başına gidecek.

19 Haziran olarak açıklanan kongrede Mevcut Başkan Süleyman Akbulut’un yanı sıra, bir önceki dönem Süleyman Akbulut’un yönetim kurulunda yer alan Fatih Bozoğlu ile bu dönem Yönetim Kurulu’nda yer alan Abdulkadir Sevindik’te adaylığını açıklamışlardı. İki aday da Muğla genelindeki Gazeteciler Cemiyeti Üyelerini ziyaret ederek seçilmeleri halinde projelerini anlatmaya başlamışlardı.

Son zamanlardaki en çekişmeli ve fazla adaylı kongreye gidecek Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin seçim tarihi yaklaştıkça mevcut Başkan Süleyman Akbulut hakkında da kamuoyunda çeşitli suçlamalar yapılmaya başlandı.

Bunlardan bazıları Akbulut’a destek vermeyen üyelerin üyeliklerinin düşürülmesi, kongreye kısa süre kalmasına rağmen çok sayıda yeni ismin üye yapılması ve üye listelerinin diğer adaylara verilmemesi.

Son olarak bugün MGC’nin üyelerinin yer aldığı whatsapp grubundan bazı kişilerin Başkan Süleyman Akbulut tarafından çıkartıldığı iddia ediliyor.

MGC’de seçim tasfiyesi mi başladı?

GAZETECİLERE SANSÜR AKBULUT’TAN GELDİ

Konu hakkında Başkan Adaylarından Fatih Bozoğlu bir basın açıklamasında bulundu.

Aday oldukları günden bu yana yönetimden üye listesini talep ettiklerini ancak kendilerine geri dönüşün yapılmadığının altını çizen Gazeteci Bozoğlu, “Biz gazeteciler evimize ekmeğimizi gazetecilik yaparak helal bir şekilde götürüyoruz. Bizlerin yaşadığı sıkıntıları yine en iyi biz gazeteciler biliriz. Baskı, sansür, mobbingten dert yanıyoruz. Fakat gazetecilere bir sansür de Muğla Gazeteciler Cemiyeti mevcut Başkanı Sayın Süleyman Akbulut’tan geldi” dedi.

Süleyman Akbulut’un, Muğla Gazeteciler Cemiyeti üyelerinin yer aldığı WhatsApp grubundan bazı gazetecileri çıkarttığını belirten MGC Başkan Adayı Fatih Bozoğlu, “Tabiri caizse attı. Bizler haberlerimizde olduğu gibi seçim çalışmalarımızda da etik olmaya çalışıyoruz ama aynı değerleri maalesef karşı tarafta bulamıyoruz. Sayın Başkanın kendi meslektaşlarını ‘hiçbir açıklama yapmadan’ bir çırpıda cemiyetin bilgi alışverişi için kurulan WhatsApp grubundan çıkartması çok yanlış bir davranış! Özellikle seçime sayılı günler kalmışken ve sürekli üye listesini talep etmemize rağmen bir anda hiçbir neden belirtilmeden üyeler tek tek çıkartılıyor ve yeni üyeler yapılıyor. Adaylığımızı açıkladığımız günden bu yana ‘Evet üye listesinin düzenlenmesi tüzük değişikliğinin yapılması gerekiyor’ dediğimiz bu konuda üyelerin neye göre, kime göre çıkartıldığı konusundaki açıklamalarını merakla bekliyoruz. Bunun bir seçim kazanma hareketi olduğunu düşünmek istemiyoruz.  İşte bu davranış, ötekileştirici zihniyetin bir tezahürüdür. Bu yanlıştan ve bu ötekileştirmeden acilen vazgeçilmeli. Basın özgürlüğü söylemini, meslektaşlarımız arasında birlik ve beraberlik fikrini böyle mi gerçekleştireceksiniz?” dedi

YENİ ÜYE KAYITLARINDA ŞAHİBE İDDİASI!

Son 2 aydır il genelinde Muğla Gazeteciler Cemiyeti’ne mevcut yönetim tarafından ‘yeni üye kaydı’ için yoğun bir çalışma yapıldığını aktaran Gazeteci Bozoğlu, yeni üye kayıtlarında etik davranılmadığını gözlemlediğini ifade ederek, “Meslektaşlarımızdan gelen bilgilere göre, aktif gazetecilik yapan isimlerden alınan üye formları mevcut yönetime yakınlık ve uzaklık durumu dikkate alınarak değerlendiriliyormuş. Şuan bizim projelerimizi destekleyen meslektaşlarımızın aktif gazetecilik yapmalarına rağmen üye kayıtlarının çeşitli bahanelerle iptal edildiğini öğreniyoruz. Bu camiamız için çok tehlikeli bir durum. Gazeteciler arasında birlik ve beraberliğin tesisini sağlamakla görevli olan Muğla Gazeteciler Cemiyeti yönetiminin bu keyfi ve ayrılıkçı tavrını kınıyorum! Özellikle ‘meslek büyüklerimizin seçime gelmenize gerek yok’ denilerek, üyelere seçime katılmamaları için yanıltılmaya çalışıldığı aldığımız bilgiler arasında.

Buradan tüm meslektaşlarıma sesleniyorum. Bu durumları gündeme getirmek bile beni derinden üzüyor. Ancak haksızlığa uğrayan tüm meslektaşlarımın yanında olduğumu belirterek, mevcut yönetimden kaynaklı bu kötü kutuplaşmayı engellemek için gerekeni yapacağımdan kimsenin şüphesi olmasın. Gün Muğla Gazeteciler Cemiyeti’ne sahip çıkma gündür. Tüm üyeleri genel kurula katılmaya, seçme hakkını kullanmaya davet ediyorum” dedi.