Küstah provokasyon! Türkiye'de vurulacak şehirleri işaretlediler - Muğla Yerel HaberMuğla Yerel Haber

15 Nisan 2021 - 05:08

Küstah provokasyon! Türkiye’de vurulacak şehirleri işaretlediler

Türkiye’ye karşı provokatif açıklamalarda bulunan Yunanistan’da son paylaşılan haritada Türkiye’de vurulacak alanlar gösterildi. Gösterilen yerler arasında Bodrum, Dalaman ve Marmaris’te bulunuyor.

Küstah provokasyon! Türkiye’de vurulacak şehirleri işaretlediler
Son Güncelleme :

12 Mayıs 2020 - 22:28

500 views
Fırat

Türkiye’nin Doğu Akdeniz‘deki faaliyetlerinden duyduğu hazımsızlığı provokatif açıklamalarıyla gündeme getiren Yunanistan‘da skandal bir harita paylaşıldı. 

Skandal haritada Türkiye’de hedef gösterilen bölgeler yer alıyor. Haritada küstahlıkta sınır tanımayan Yunanistan‘ın adalarda bulunan füzeleri de gösterildi.

Haritada hedef olarak; Balıkesir, İzmir‘in yanı sıra, Bodrum, Dalaman ile Marmaris‘te bulunan Aksaz Askeri Üssü gösterildi.

İşte o harita:

Küstah provokasyon! Türkiye'de vurulacak şehirleri işaretlediler

Yunan Bakan Türkiye’ye meydan okumuştu

Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında; Türk jetlerinin Yunanistan hava sahasını iddia ederek Türkiye’ye aklınca meydan okumuştu.

Küstah provokasyon! Türkiye'de vurulacak şehirleri işaretlediler

2018’DE GÜNDEME GETİRİLMİŞTİ

İlk olarak 2018’de yayınlanan haritada, Yunanistan’ın Lozan antlaşmasına rağmen adalara füze hazırlığında olduğu belirtilmişti. pronews.gr haber sitesi kaynak gösterilerek birçok haber sitesi ile gazetelerde yer alan haberde adalarda kurulacak füzelerin caydırıcı olacağının altı çizilmişti.

Olası bir Yunan-Türk çatışmasına değinilen haberde, füze sistemin Doğu Ege adalarına aktarılması gerektiği, Türkiye’nin rafinaj kapasitesinin %36,5’ini (toplam günlük üretimin 548,000 varil / gün 200,000 varil) sağlayan Aliağa Körfezi’ndeki rafineri, İzmir’deki tersaneler, İzmir’deki hava üsleri (Gaziemir) Balıkesir’deki önemli hava üssü, F-16 C/D Blok 40/50 uçağı ile donatılmış 1.Hava Kuvvetleri’nin dört hava üssünden (191 Filo Kobra ve 192 Filo Kaplan merkezi) biri olan önemli hava üssü, Bodrum’un ve Dalaman’daki havaalanları, askeri tesisler, ile Aksazdaki donanma ve kıyı erken uyarı ile hava savunma ağı, vb. hedeflerden bazıları olacağı belirtilmişti.

Bize