Ana Sayfa EKONOMİ Köyceğiz, ‘Sakin Şehir’ yolunda

Köyceğiz, ‘Sakin Şehir’ yolunda

293 views
0

Köyceğiz İlçesi “Sakin Şehir” olmak için başvuru yapmıştı. İlçede, “Cittaslow  Köyceğiz” konulu çalıştay gerçekleştirildi. Kulak Mesire alanında gerçekleştirilen toplantıda, “Sakin Şehir” unvanının ilçeye katacağı değerler konu alındı.

[mks_dropcap style=”square” size=”52″ bg_color=”#ff0000″ txt_color=”#ffffff”]T[/mks_dropcap]oplantıya, Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mansur Harmandar, Cittaslow Bilim Kurulu Üyeleri Prof.Dr.Murat Barkan, Prof.Dr.Hüseyin  Rıdvan Yurtseven, Tabiat Varlıkları Genel Müdür Yardımcısı Celalettin Alkan, Köyceğiz Belediye Meclis üyeleri, Dalaman-Ortaca-Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizmciler Birliği Başkanı Yücel Okutur ile davetliler katıldı.

Köyceğiz, ‘Sakin Şehir’ yolunda

Türkiye genelinde Kültürel ve Sosyal özellikleri olan 14 beldenin güvenilir Cittaslow şehri olduklarını kanıtladıklarını aktaran Cittaslow Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr. Murat Barkan, “Köyceğiz Cittaslow kendi kendini anlatacak, yaptıkları ile elde ettiği sonuçlar ile en önemlisi önce Köyceğizlileri, sonrada  Köyceğiz ile bir şekilde bir araya gelen herkesi mutlu edecek. Paylaşarak arttırmak ve insana yakışır bir yaşam biçimini üretme, Cittaslow’un meselesi bu. Köyceğiz zaten birçok noktadan Cittaslow, bu aşamada  Köyceğiz’e, Cittaslow  Türkiye organizasyonu olarak katkıda bulunmaya çalışacağız. Buranın Cittawslow belgesini alma konusunda hızlı bir şekilde hareket edeceğini düşünüyorum” dedi.

Cittaslow turizminin güven duygusu ile artacağını belirten Prof.Dr.Barkan, “Ölçülü bir ticaret anlayışı ile, istismar etmeden, hizmet alışını-tüketimini sağlayan bir turizm alanı, sanayi haline gelmiş kurumlar ile bir örtüşmesi yok” dedi.

Köyceğiz, ‘Sakin Şehir’ yolunda

Köyceğiz’in, Bakanlık tarafından belirlenen 16 Özel Çevre Koruması Bölgesi’nden birisi olduğunu hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdür Yardımcısı Celalettin Alkan ise, “Cittaslow kapsamında teknik bir gezi gerçekleştirdik. Bu bölge ile bugüne kadar yaptığımız birçok yatırım var. Ortak yaptığımız projeler var.  Köyceğiz’de Cittaslow projesini desteklediğimizi, elimizden geleni yapacağımızı ifade etmek için burada bulunuyoruz. Köyceğiz sakin kent kavramını kendiliğinden elde etmiş bir bölge, bunun tescillenmesi için yapılan çalışmalara da katkı sunmak istiyoruz” dedi.

Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale ise Sakin şehir kavramının tüm Dünya’da büyüyen bir trend haline geldiğinin altını çizerek, “Portakal kokulu sakin şehrimiz Köyceğiz’in Cittaslow ailesine girmek için başvurusu ile ilgili danışma toplantısı gerçekleştiriyoruz. Zaten sakin olan şehrimizin, Cittaslow tescilini alması inşallah başarı ile sonuçlanır” dedi. Köyceğiz Belediyesi Cittaslow koordinatörü Halil Karanfiloğlu da,  Köyceğiz’in Cittaslow felsefesine uygun olduğunu hissettiklerini dile getirerek, “Uluslararası düzeydeki bu belediyeler birliğine bizde katılmak istiyoruz. Bu belgeyi alarak 2017 yılı içerisinde “Cittaslow  Köyceğiz” olarak anılmak istiyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz