şişli vip

İYİ Partili Çağlayan; Plaj rant sağlamak için yapılan yeni bir hamle - Muğla Yerel HaberMuğla Yerel Haber

16 Haziran 2021 - 21:19

İYİ Partili Çağlayan; Plaj rant sağlamak için yapılan yeni bir hamle

Marmaris’in İçmeler Mahallesi’nde 11 Haziran’da açılacak olan halk plajına tepki gösteren İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Avukat Sevin Çağlayan, “Yapılan iş tamamen seçim öncesi yandaşa rant sağlamak için yapılan yeni bir hamle” dedi.

İYİ Partili Çağlayan; Plaj rant sağlamak için yapılan yeni bir hamle
Son Güncelleme :

24 Mayıs 2021 - 13:06

130 views
Fırat

HABER: METE SÖNMEZ/MUGLAYERELHABER.COM – Marmaris İçmeler Mahallesi sınırlarında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 7 dönümlük alanda yapımı gerçekleştirilerek 11 Haziran’da açılacağı belirtilen ücretsiz lüks halk plajına tepkiler sürüyor. Tepki gösteren isimlerden İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Avukat Sevin Çağlayan “Ücretsiz plaj mı, rant alanı mı?” diyerek açıklama yaptı. Çağlayan, “Bu tür yerlerde toplumun yararlanmasına açık yapılar da dahil olmak üzere başka hiç bir yapı ve tesis yapılamaz. Bu plaj da yasalara aykırı” dedi.

İçmeler’de 7 dönümlük alanda Nisan ayında ağaçların kesilmesiyle çevrecilerin büyük tepkisini çeken, ancak beş yıldızlı olacağı belirtilen mavi bayraklı halk plajında sona gelindi. Plajın 11 Haziran’da açılacağını belirten Kültür Turizm Bakanlığı kuruluşu olan TURAS A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Cem Sultan Saral’ın ardından Marmaris’te yaşayan İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Avukat Sevin Çağlayan açıklama yaptı.

YAPILAN İŞLER KIYI KANUNU İLE UYUMLU MU?

Av.Çağlayan ihaleyi 10 milyon 200 bin liraya alan TURAS isimli şirketin ücretsiz olacağı söylemi ile inşa edilen plaj ve birçok tesisin yasalara uymadığını açıkladı. İYİ Parti GİK Üyesi Çağlayan, burada amacın bir halk plajı yapmak olmadığını, yeni bir rant alanının açılmış olabileceğine dikkat çekti. Çağlayan yetkililere şu soruları yöneltti:

– Öncelikle kararname çıkartarak yapılan bu yapılan işler Kıyı Kanunu ile uyumlu mu?

– Kanun diyor ki, ‘Sahil şeritlerinin birinci bölümünü içeren uygulama imar planları, tümüyle açık alan olarak toplumun kullanımına tahsis edilecek şekilde düzenlenir. Bu alanlarda sadece, yaya yolları, gezinti ve dinlenme alanları, seyir teras ve alanları ile bu yönetmeliğin 4’ncü maddesinde tanımlanan rekreaktif amaçlı kullanımlar ile bu yönetmeliğin 13’ncü maddesinde belirlenen yapı ve tesisler yer alabilir. Bu alan içinde toplumun yararlanmasına açık yapılar da dahil olmak üzere başka hiç bir yapı ve tesis yapılamaz.’

Şimdi bu kanun maddesi ve 24.10.2020 tarihli değişiklikle Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik 12 ve 17.  maddelerine göre; Belediye veya Turizm Bakanlığı’nca onaylanan bir uygulama planı var mı? Bizim bildiğimiz üzere plan hükmünde böyle bir yer yok. Varsa yetkililerden cevap bekliyoruz.

– İstinat duvarı yapmak için nasıl bir doğa katliamı oldu? Toprak kaymaları mı oldu? Kaç ağaç devrildi?

GİRİŞ ÜCRETSİZ AMA ASIL PARA NEREDEN KAZANILACAK?

Av. Serin Çağlayan’ın diğer soruları şu şekilde;

– Burada kaç tane restoran ve büfe çalıştırılacak?

– Buralar kim ya da kimler tarafından işletilecek?

– Bakanlık iştiraki bir firmanın işleteceği söyleniyor, kimin nesidir bu firma?

– 2 bin kişiye hitap edeceği açıklanan ve ücretsiz olacağı söylenen plajda mesela şezlonglar için ücret ödenecek mi?

– Su sporları işletmesi için kime söz verildi? 

“Bu soruların cevaplarını aldığımızda İçmeler’de yapılan plajın aslında bir rant alanı olduğunu görürsünüz” diyen Av.Sevin Çağlayan, “Ege ve Akdeniz’deki kıyı işletmelerinden büyük kazançlar elde ediliyor. Antalya ve Muğla’da Büyükşehir Belediyesi’ni kaybeden AKP, kararnamelerle kıyılarda yeni düzenlemeler giderek belediyeleri devre dışı bırakmak için hamleler yapıyor. Kıyılar yandaşlar için kazanç kapılarına dönüştürülüyor” dedi.

KARARNAMELERLE YÖNETİLEN BİR ÜLKE OLABİLİR Mİ?

Cumhurbaşkanının gece resmi gazetede yayınlattırdığı kararname ile ertesi sabah kıyılarda çalışmaların başladığına da dikkat çeken İYİ Parti GİK üyesi Çağlayan, “Öyle bir hırsla saldırıyorlar ki, bundan sonraki nesiller nefes alacak alan bırakmıyorlar. Yapılaşmaya ve ranta açılan alanlar için kılıflar hazırlanıyor. Ancak hiçbiri kanunlar ile örtüşmüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hayata geçirdiği söylenen ancak tamamen AKP teşkilatlarının sorumluluğundaki alanlarda işletmelerin kimler tarafından çalıştırılacağının şimdiden belli olduğu kaydediliyor. İçmelerdeki plajın bir benzerinin Antalya Belek’te de inşa edildiği biliniyor. Kararnamelerle yönetilen bir ülke olabilir mi? Yapılan iş tamamen seçim öncesi yandaşa rant sağlamak için yapılan yeni bir hamle” diye konuştu.

KUŞADASI’NDAKİ SAHİLLER AYDIN BÜYÜKŞEHİR’E GEÇTİ

Konuyla ilgili belediye kanunları olduğunu belirten İYİ Parti GİK üyesi Av.Sevin Çağlayan, “Belediye Kanunu 79. Maddesi gereğince; ‘Belediye tarafından deniz, akarsu ve gölden doldurma suretiyle kazanılan alanlar, Kıyı Kanunu ve ilgili mevzuata uygun olarak kullanılmak şartıyla Maliye Bakanlığı tarafından belediyelerin, büyükşehirlerde büyükşehir belediyelerinin tasarrufuna bırakılır’ şeklinde.

Aydın’ın Büyükşehir olmasının ardından 3 yıldır tartışma konusu olan Kuşadası’ndaki sahillerindeki plajların işletmesi, yürütülen hukuki sürecin ardından 2017’de Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin de buradan hareketle hukuki mücadele vermesi gerekmektedir” diye konuştu.