Muğla Yerel Haber

Göcek Körfezi’ne bir hançer daha

Taşıma kapasitesinin üzerinde deniz aracını barındıran Göcek’e MUÇEV tarafından yeni yapılması planlanan proje ile bir hançer daha saplanıyor.

Göcek Körfezi’ne bir hançer daha
404 views
14 Ağustos 2020 - 8:52
kaynak: gazetefethiye.com

Mavi turda dünya turizminin göz bebeği Göcek Körfezi’ne MUÇEV tarafından yapılacağı öğrenilen ilave projeye tepkiler sürüyor. İlk olarak Fethiye Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Şehir Plancısı Birol Keski açıklamada bulundu. Göcek’te bulunan dernekler ve Göcek Halk Meclisi’nin de açıklama yapmaya hazırlandığı öğrenildi.

Geçmiş dönemde Fethiye Belediyesi tarafından işletilen,  sonrada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belediyeden alınarak MUÇEV’e verilen iskele; bakanlık tarafından onaylanan ve 30.08.2020 tarihine kadar askıda bulunacak imar planları uyarınca, yaklaşık 161 Yat Bağlama Kapasitesine yükseltilerek 3 ayrı ana omurgaya oturan adeta bir Yat Limanına dönüştürüldüğü öğrenildi.

Projede 2 katlı ve 0.40 inşaat alanına sahip yapılara yapılabilme imkanı sağlandı, ayrıca deniz üzerindeki yüzeylerde 3 ayrı noktada Akaryakıt Satış Alanları projelendirildi.

Göcek merkezindeki sahilde bulunan Anfi tiyatro alanından Scoppia Marina’ya kadar tüm kıyıyı kapatan sahil şeridi, ‘Yat Bağlama Alanı’  olarak projeye ilave edildi.

İşletmeci bu alanlarda belirlenen inşaat oranları dahilinde yapılar yapabilme imkanına da kavuşmuş oluyor. İşletmeci, bu alana bağlanacak yatların güvenliği açısından tarif edilen Göcek merkezdeki tüm kıyıyı kontrollü geçişli olmak üzere kapatabilecektir.  Göcek halkı ve misafirlerin kordonda yürüyebileceği alana binalar yapılabilecek. Ayrıca proje uygulanırsa Göcek’in taşıma kapasitesi üzerine çıkarak hızlıca kirlenmesi ve değerini kaybetmesinin önü açılıyor.

Fethiye Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Şehir Plancısı Birol Keski,  süreci takip ettiklerini, projeye ilişkin gerekli itirazları askı süresi içerisinde yapılabilmesi için ilgili meslek odaları,  STK ve dernekler ile görüştüklerini, çalışmalar tamamlandığında bir basın açıklaması ile yapılan çalışmaların duyurulacağını belirtti.

Birol Keski yaptığı açıklamada, yapılan planlamanın,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca talep edilen ve 2007 yılında ODTÜ Sivil Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi tarafından yürütülen  ‘Göcek Körfezi Deniz Üstü Araçları Taşıma Kapasitesi Belirlenmesi Raporu’ , ayrıca,  ‘Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi Göcek-Dalaman Koylarında Tekne Bağlama Sisteminin İşletilmesi Fizibilite Analizi’  ile yürürlükte bulunan 1/25 000 Ölçekli Çevre Düzeni Planlarına aykırılıklar oluşturduğunu açıkladı.  Detaylı açıklamanın Fethiye Kent Konseyi tarafından önümüzdeki hafta içerisinde yapılacağı bildirildi. Daha önceki Saatcı döneminde Fethiye Belediyesi tarafından işletilen ve daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca MUÇEV’e verilen alana ilişkin hazırlanan projeler hususunda kamuoyundan açıklama bekleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Muglayerelhaber.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.