Ana Sayfa ÇEVRE & SAĞLIK Ekobot, Eğirdir’de tanıtıldı

Ekobot, Eğirdir’de tanıtıldı

347 views
0
Ekobot, Eğirdir’de tanıtıldı

Emek Marin’in arge çalışmalarını tamamladığı, lityum akü ve güneş panelleri ile sıfır atıkla çalışan Ekobot Projesi, Eğirdir Gölü yolunda. Ekobot, Eğirdir Gölü’ne yeni bir soluk getirmesi amacıyla Isparta’nın Eğirdir Belediyesi’nde tanıtıldı.

Emek Marin tarafından arge çalışmaları tamamlanan ve bir süredir Dalyan Kanalları ile Gökova Körfezi’nde deneme sürüşleri yapılan Ekobot Projesinin, Türkiye genelinde de tanıtımları devam ediyor. Bu kapsamda Emek Marin Yönetim Kurulu Başkanı Özleyiş Çakır, Isparta’nın Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök ve Belediye Meclis Üyeleri’ne Ekobot Projesi’ni tanıttı. Tanıtım toplantısına Eğirdir’in yanı sıra, Fethiye, Denizli, Bodrum ve Ankara’dan da yetkililer katıldı.

Sıfır atık prensibiyle, dizel motorlu teknelerin çevreye verdiği zararı önlemek için tasarlanan Ekobot projesi, son teknolojiler kullanılarak üretilen, lityum aküler ve güneş panelleri ile destekleniyor. Türkiye’nin en önemli göllerinden olan ve kirlilik başta olmak üzere birçok doğa dışı tahribatla karşı karşıya olan Eğirdir Gölüne yeni bir soluk getirmesi planlanan Ekobot, elektrik motorlarının sessiz çalışması ve fırçasız olması sayesinde seyir halindeyken misafirlerine eşsiz bir deneyim yaşatmayı planlıyor.

Tabandaki cam bölmeler misafirlerin seyir halindeyken suyun altını da rahat görmelerine olanak tanıyor. Emek Marin Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Özleyiş Çakır, Ekobot’un bedensel engele sahip bireyler için özel tasarlandığını vurguladı. Atıkların geri dönüşüme uygun bir şekilde ayrıştırıldığını ve ayrıca elektrikli motor sayesinde egzoz ve sintineden kaynaklı bir kirlenmenin olmayacağını belirtildi. Bütün bu özellikleri sayesinde sıfır atık projesiyle uyumluluğunu belirten Çakır, Eğirdir için bu projeyi hayata geçirmekten mutluluk duyacaklarını belirtti. Ayrıca ekobot ile pervaneye yapılan koruma muhafazası da su altı canlıları da zarar görmesi engellendiğini belirtti. Yine gövde altyapısının sürtünme katsayısının azaltılmasıyla az enerji ile daha uzun daha ekonomik seyir yapabilme kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, toplantı sonunda projeyi anlatan Özleyiş Çakır ile toplantıya katılanlara teşekkür etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz