Muğla Yerel Haber

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

Dünya Şampiyonası Dalyan’da

Dünya Şampiyonası Dalyan’da
73 views
05 Temmuz 2017 - 18:28

Dünya Plaj Güreşi Şampiyonası Dalyan’da yapılacak. Türkiye’de ilk kez düzenlenecek şampiyonaya dünya çapında 200’ü aşkın sporcunun katılması bekleniyor.

Dünyanın gözü Dalyan’da olacak. Türkiye’de ilk kez Dünya Plaj Güreşi Şampiyonası Dalyan’da yapılacak. Ekim Ayı’nda yapılacak şampiyonanın finali, Ortaca Yağlı Güreşleri finali ile aynı gün aynı yerde yapılacak ve turnuvaya katılan sporcuların yanı sıra dünya genelindeki spor severlere de yağlı güreşler canlı olarak izlettirilmiş olacak. Ayrıca gelecek yıl ki Avrupa Plaj Güreşi Şampiyonası’nın da Dalyan’a alınması gündemde.

Dünya Şampiyonası Dalyan’da

Bu bağlamda, Uluslarası Güreş Federasyonu (UWW) Başkan Vekili Natalya Yarigina, Uluslararası Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Rodica Marica Yakşi, Uluslararası Güreş Federasyonu Eğitim Kurulu üyesi Prof.Dr.Funda Elmacioğlu, Uluslararası Güreş Federasyonu Protokol Üyesi ve Avrupa Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Önder Yakşi, Yağlı Güreş Ege Bölge Sorumlusu İnanç Güçlü, Güreşçi Hamza Güçlü ve eski Milli Güreşçilerden Adem Aydemir, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’i ziyaret ettiler.

ÇOK CİDDİ BİR TANITIM ARACI OLACAK

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, “Sporun ve bu tür organizasyonların Uluslararası barışa ve ülkelerin tanıtımına ne kadar etkin olduğu hepimizin malumu. Biz uzun süreden beri hem ülkemizin, hem de Ortaca’nın, Dalyan’ın, Sarıgerme’nin ve yöremizin tanıtımı için çok değişik faaliyetler yürütüyoruz. Şimdi de Uluslararası, Dünya Plaj Güreşi Şampiyonasını 12-15 Ekim tarihleri arasında Dalyan’da yapacağız. Bu yöremiz ve ülkemiz açısından gerçekten çok ciddi bir tanıtım aracı olacak. Ben öncelikle bu işte emeği geçen ve bu şampiyonanın Dalyan’a alınmasında büyük özveriler gösteren ve bizi bu organizasyona yapmak için öneri getirdiğinde heyecanlandıran, buradaki herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye açısından çok önemli bir organizasyon olduğunu belirten Başkan Karaçelik, “Çünkü ülkemiz dışarda imaj açısından çok ciddi şekilde yıpratılmaya çalışılıyor. Bu olumsuz imajı silmek açısından da çok önemli bir işlev görecek. Ortaca Belediyesi olarak, buradaki arkadaşlarımızla beraber yapacağımız bu organizasyonda, elimizden gelen her türlü katkıya koyacağız. Gerekli yazışmalar yapıldı, Dünya Güreş Federasyonu’nun olurlarını aldık. Çok büyük olumsuzluk çıkmazsa bu şampiyonayı yapacağız” dedi.

FİNALİ, YAĞLI GÜREŞ FİNALİ İLE BERABER YAPACAĞIZ

Şampiyonanın tarihi ile ilgili de açıklamada bulunan Ortaca Belediye Başkanı, “Arkadaşlarımızın önerisi ile bu tarihe alındı. 15 Ekim’de Dalyan’da yağlı güreş şampiyonası yapıyoruz. 15 Ekim tarihinde Dünya Güreş Plaj Şampiyonası’nın finalini de yağlı güreşleri yapacağımız alanda yaparak, hem dünya çapında bir organizasyonun hem de ulusal çapta bir organizasyonun beraber gerçekleşmesini sağlayarak, tanıtım unsurunu daha da fazla yükseltmek istedik. Bu fikir bizi çok heyecanlandırdı. Yağlı güreşin baş pehlivan finallerinden önce, Dünya Plaj Güreşi Şampiyonası finalleri yapılacak. Bütün dünya basınının ve dünyadan gelen bütün güreşçiler, bizim milli güreşimizi de orada görecekler, onlara görsel bir sunum yapacağız” dedi.

CARETTALARI YUMURTLAMA DÖNEMİ BİTİYOR

Şampiyonanın İztuzu plajında yapılacağını belirten Başkan Hasan Karaçelik, “İztuzu plajında yeri tespit edildi. Ekim tarihini seçmemizin nedenlerinden bir tanesi de, bizim gözbebeğimiz Carettalar var, onların yumurtlama döneminin bittiği bir döneme denk geliyor. Herhangi bir olumsuzluğa karşın da insanın girmemesi gereken, şezlong koyulmayan alana en az 50-60 metre gerisinde yapacağız ki spekülatif söylemlere yer vermemek istedik. Şezlong serilen alanlarında arkasında yapılacak. Bazen hiç ummadığımız şekilde spekülatif şeylerle karşılaşıyorsunuz. Bu konuda duyarlıyız, bu tür dedikoduların çıkmaması için bunu yapmıyoruz, gerçekten kaplumbağalara duyarlı olduğumuz için böyle bir mekanı seçtik” dedi.

Muğla Valiliğine atanan Esengül Civelek’i de hoş geldin ziyaretine gittiklerini belirten Başkan Karaçelik, “Sabah Sayın Valimizi durumu arz ettim, oda çok heyecanlandı ve Bakanlık nezdinde de her türlü girişimi yapacağını belirtti. Dünyadaki güreşçileri Ekim Ayı’nda cenneti göstereceğiz” dedi.

Dünya Şampiyonası Dalyan’da

BÖLGENİN POTANSİYELİ ÇOK AMA

Uluslarası Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Rodica Maria Yakşi ise, bölgenin güreş anlamında çok yüksek bir potansiyeli olduğunu belirterek, “Hatta milli takımımızda Fethiyeli bir arkadaşımız var, olimpiyatlara beraber gittik. Çok gurur duyuyoruz. Ancak bu bölgede bakıyorum Yağlı Güreş’te çok fazla şampiyon var, minder güreşinde ise potansiyel çok yüksek olmasına rağmen, daha ileri gidemiyorlar. Bunun nedeni belki bu bölgede daha fazla turizm bölgesi olmasından dolayı ve uluslararası şampiyonalar düzenlenmemesinden dolayı belki bu bölge biraz daha geride kalmış olabilir” dedi.

2 YILDIR ORGANİZASYON VERİLMİYORDU

Türkiye’nin son 2 yıldır terör nedenleri dışarda yapılan Türkiye karşıtı söylemler ve kötü tanıtım nedeniyle bu tür organizasyonların verilmediğini belirten Rodica Maria Yakşi, “Şimdiye kadar yapılanlar hep 3-4 sene önce planlanan organizasyonlardı. Onun için Uluslararası Olimpiyat Komitesi Türkiye’ye spor organizasyonu vermekten çekiniyordu. 3 sene önce Türkiye Güreş Federasyonu ve bizimle beraber, Olimpiyat Kalitikasyonlarının İstanbul’da olmasını karar alınmıştı. 3 sene önce onaylanmasına rağmen, şampiyonadan 1 ay önce Uluslarası Olimpiyat Komitesi ve Uluslarası Güreş Birliği, Türkiye güvenilir değil dedi ve iptal oldu. Biz, Spor Bakanlığı, Başbakanlıkla İsviçre’ye gittik, biz garantörüz, garanti ediyoruz, Türkiye’ye gelin hiçbir sorun yok dedik. Sayın Başkanımızda bunu kabul etti, Başkan vekilimizde bizim için garantörlük yaptı ve o şampiyona İstanbul’da yapıldı” dedi.

BİRÇOK AÇIDAN ÇOK ÖNEMLİ

“Bu günlerde Türkiye’de büyük bir organizasyon almak sizde takdir edersiniz ki zor” diyen Rodica Maria Yakşi, “Onun için Başkanıma teşekkür ediyorum, inanılmaz bir destek verdi. Biz bir ürün yaratmaya çalışacağız, medyaya yansıtmadan hiçbir sonuç alamayız. Sizlere çok ihtiyacımız olacak, ne kadar ulusal basında ve uluslararası basında bu haber çıkarsa o kadar dünyaya yayılır. Bizde kendimize düşeni yapmaya çalışacağız. Uluslararası platformda belki 10bin kişi gelemeyecek ama Brezilya’dan Avustralya’ya, dünyanın her yerinden sporcular gelecek ve bu yerleri görecekler. Türkiye’de özellikle bu bölgelerde hiçbir sorun olmadığını, insanların buraların ne kadar güzel olduğunu, tarihi, kum, güneş, deniz, kaplıca böyle bir yer başka yerde bulamayacaklarını görecekler. Ben inanıyorum ki, hem kültür, hem turizm, hem ülkemizin güvenirliliğini göstermek açısından çok güzel bir organizasyon olacak” dedi.

OLİMPİYAT’TA GREKOROMENİ ETKİLEYECEK

Buradaki şampiyonanın başarılı olması halinde Olimpiyatları da etkileyeceğini belirten Rodica Maria Yakşi, “Grekoromen Güreşin, olimpiyatlardan çıkma durumu vardı. Şimdi Uluslararası sporda her dalda olduğu gibi kadın erkek eşitliği tartışması söz konusu. Güreşte grekoromen, serbest ve bayanlar var. Aynı sıkletler var ama grekoromende bayan olmadığı için bizim Uluslararası Federasyon Başkanımız ki, kendisi Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi, başvuruda bulundu. 2024 olimpiyatları için kadın erkek sayısını eşitleyelim diye. Sikletlerde artırma şansımız olmadığı için, 6 siklet grekoromen, 6 siklet serbest, 6 siklet bayanlar ve 6 siklet bayanlar plaj güreşi yapılsın dedik. Buraya bir sürü Uluslararası gözlemciler gelecek, burada başarılı olursak 2024’de Bayanlar Plaj Güreşi olimpik spor olacak” dedi.

Dünya Şampiyonası Dalyan’da

DÜNYA’DA BİR İLKİ GÖRECEĞİZ

Yağlı Güreşleri Ege Bölge Temsilcisi İnanç Güçlü ise, “7 asırlık milli sporumuz yağlı güreşin, Uluslararası anlamda dünyada başka bir örneği yok. 3 yıl önce Hasan başkanımla Ortaca’da başlattık. İlk organizasyon güzel seviyede oldu, 2.de daha da üstüne koyduk. Şimdi 3.de dünyada bir ilki gerçekleştireceğiz. Hem kendi geleneksel sporumuzu dünyaya tanıtacağız, hem de yurt dışından gelen sporculara bunu tanıtıp izleteceğiz. Bunu yaşatmak, hem kültürümüz açısından, hem bölgemiz, hem de ülkemiz açısında çok büyük bir kazanım. Dünyada bir ilki Dalyan’da hep beraber göreceğiz” dedi.

DALYAN’DA, AVRUPA ŞAMPİYONASINIDA GÜNDEMDE

Uluslararası Güreş Federasyonu Protokol Direktörü ve Avrupa Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Önder Yakşi ise Avrupa Plaj Güreşi Şampiyonasının da Dalyan’a alınma ihtimali olduğunu belirti. Yakşi, “Almanya’da UWW (Uluslarası Güreş Federasyonu) Başkanımıza bir ricada daha bulunduk. UWW Başkanı da buna olumlu baktı. Eğer uygun görürseniz seneye Avrupa Şampiyonasını da burada düzenlemeyi planlıyoruz” dedi.

Dalyan’daki şampiyonanın dünyaca takip edileceğini belirten Önder Yakşi, “Dünya Şampiyonası olması dolayısı ile link kurulacak ve anında bütün dünya canlı olarak izleyecek. Biz burada farklılık yapıyoruz, 2 finali stada taşıyıp, plaj güreşinin finalini herkese seyrettirip, aynı anda yağlı güreşi bütün dünyaya direkt izletmiş olacağız. Zaman için de yağlı güreşini bir sumo güreşi standartında izlenebilirlik oranına çekebilmenin yolu tanıtım. Bu bakımdan da çok önemli” dedi.

GEÇEN YIL HIRVATİSTAN’DA YAPILMIŞTI

Dünya Plaj Şampiyonası ilk defa Türkiye’de yapılırken, geçen yıl Hırvatistan’da yapılmıştı. Turnuvaya 250 civarında sporcu katıldı. Dalyanda ise bu sayının üzerine çıkılması bekleniyor. Serbest güreşe çok benzeyen Plaj Güreşi 1 raunt yapılıyor. 3 dakika süren güreşte ilk 3 puanı alan sporcu müsabakayı kazanıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Muglayerelhaber.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.