şişli vip

Dalyan'da yapılması gereken 10 şey - Muğla Yerel HaberMuğla Yerel Haber

16 Haziran 2021 - 23:50

Dalyan’da yapılması gereken 10 şey

Dalyan’a gelenler için pek çok alternatif aktivite bulunuyor. Bunlardan bizim aklımıza gelen ilk 10 tanesini bu yazıda derledik. İşte Dalyan’da yapılması gereken 10 şey.

Dalyan’da yapılması gereken 10 şey
Son Güncelleme :

08 Haziran 2021 - 13:30

122 views
Fırat
1

Dalyan Kanalları’nda tekne gezisi Dalyan denilince akla ilk gelen şeylerden bir tanesi dünyanın en ünlü labirent kanalları. Her yıl milyonlarca kişi bu kanalların arasında tekne ile gitmek için buraya geliyor.

2

Çamur Banyolarında güzelleşin Dalyan’da ve yakın bölgede çok sayıda kükürtlü su ve mineralli çamurların bulunduğu banyolar bulunuyor. Binlerce yıl önce tedavi ve güzelleşmek için kullanılan buradaki çamur banyoları, günümüzde de milyonlarca insanı kendisine çekiyor.

3

3 bin yıl öncesine gidin 3 bin yılı aşkın bir tarihi barındıran bir kent. O zaman yapılmış kanalizasyon sisteminden, meydan çeşmesine, tiyatrosundan, taş döşenmiş yollarına kadar günümüze gelmiş bir tarihi kent Kaunos. Burada gezerken kendinizi geçmişte bulacaksınız.

4

Radar Tepe’den muhteşem manzara Gökbel Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Radar Tepe’den İztuzu Plajı, Dalyan Kanalları, Dalyan Şehir Merkezi ve Köyceğiz gölünün eşsiz manzarası sizi bekliyor. Tabii puslu havaya ve tehlikeli yamaçlara dikkat!

5

İztuzu Plajı’nda güneşlenin Avrupa’nın En İyi Açık alanı seçilen Dünyanın sayılı plajları arasında gösterilen İztuzu Plajı her yıl milyonlarca turisti kendisine çekiyor. İster karayolu ile gidilen bölümde, ister labirent sazlıkların arasından tekne ile gidilen bölümde olsun Dalyan’a gelinip de İztuzu’nda güneşlenmeden olmaz.

6

Carettaları canlı görün İztuzu plajı dünyanın en ünlü Caretta Caretta yumurtlama alanlarından. Bu nedenle burada yine dünyanın sayılı Caretta Caretta hastanesi de bulunuyor. Burayı ziyaret ederek bu canlıları yakından görebilirsiniz.

7

Doğal Afrodizyak Mavi Yengeç Dalyan’ın bir başka simgesi de Mavi Yengeç. Ege ve Akdeniz’de görülen Mavi Yengeç’in en yoğun bulunduğu yer Dalyan. Burada DALKO başta olmak üzere çevredeki restaurant ve teknelerde mavi yengecin tadına mutlaka bakın.

8

Kanal kenarında kahvaltı keyfi Kral Mezarları ve Dalyan kanalının eşsiz manzarası eşliğinde, yanınızda tekneler geçerken, leziz bir kahvaltı etmeden olmaz. İster serpme, ister köy, ister İngiliz kahvaltısı. Tercih size kalmış.

9

Kuş gözlemciliği Aslında Dalyan’ın bu özelliğini çok az kişi biliyor ancak hem göçmen hemde devamlı şekilde burada yaşayan birçok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Eğer kuşlara meraklı iseniz tam yerine geldiniz.

10

Noel’i İztuzu’nda yaşayın Noel denilince aklınıza bembeyaz karlarmı geliyor. Burada Noel denize girerek karşılanıyor. Dalyan ve çevre bölgelerde yaşayan yabancıların yanı sıra yerli halkında katıldığı noel kutlamalarına her yıl yüzlerce kişi katılıyor. Eğer Noel zamanı buradaysanız mutlaka bu etkinliğe katılın.

BENZER HABERLER