Muğla Yerel Haber

DALKO’da Muhammet Aktaş ve 8 isim ihraç edildi

DALKO’da Muhammet Aktaş ve 8 isim ihraç edildi
176 views
07 Nisan 2018 - 13:02

DALKO Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi 2017-2018 yılı Olağan Genel Kurul’un da eski başkan Muhammet Aktaş’ın da aralarında bulunduğu geçmiş dönemlerde denetim ve yönetim kurulu üyeliği yapmış toplam 9 kişi DALKO’dan ihraç edildi. Muhammet Aktaş kararı mahkemeye taşıyacağını söyledi.

DALKO Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi 2017-2018 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı. DALKO binasında yapılan toplantıda 2017 yılı yönetim ve denetim kurulu raporları okunup, görüşülerek karara bağlandı. Bilanço, gelir ve giderlerin onaylanmasının ardından, yönetim ve denetim kurulu üyelerinin kurullar olarak ibrası edildi.

DALKO’da Muhammet Aktaş ve 8 isim ihraç edildi

YALILI; HEDEF ORTAKLARA KAR DAĞITMAK

Toplantıda söz alan DALKO Başkanı Arif Yalılı, 2017 sonu itibariyle 3 milyona varan borçlarının olduğunu belirterek, “Herşey burada şeffaf ve açık, ortak olan herkes gelip burada izleyebilir, bizde onu gösterip vermek mecburiyetindeyiz. Kimse buraya geldiğinde kooperatifle ilgili bir belgeyi alamayacağını zannetmesin. Bugün itibariyle 3 milyon liralık borcun, 2 milyonunu ödedik. 1 milyon liralık da yatırım yaptık. Geride 900bin lira borcumuz var. Allah nasip ederse 1 Kasım kış balığına kadar bu borçları temizlemeyi hedefliyorum. Önümüzdeki kış balığında da eskiye dönmüş, ortaklara kar dağıtan işçisine kredi verebilen, balıkçısına kredi verebilen bir hale geldiğini sizlerde göreceksiniz” dedi.

DALKO’da Muhammet Aktaş ve 8 isim ihraç edildi

Arif Yalılı hedeflerinin gelecek yılki kongrede borçsuz ve ortaklarına pay dağıtan bir kooperatif olmak olduğunu söyledi.

Göreve geldiklerinden bu yana aldıkları feribotla iş hacmini 3 katına çıkardıklarını belirten Yalılı, “İçeriye bir soğuk hava kurduk. 450bin liralık soğuk havayı 160bin liraya kurdurduk. Firma 1 kuruş kar almadan bu soğuk havayı kurdu. Tarihimizde ilk defa kefal floteye başladık. 10 ton kefal flotemiz var. Taze balık yumurtası, vakumlanmış kurutulmuş fıska, mumlu balık yumurtası içerde şu an mevcut, yıl bunları bulmak mümkün.

Yılsonu itibariyle kooperatifimizin merkez binamızdaki kiracıları boşaltıyoruz. Kooperatifimiz adına Dalyan’da ekmek arası balık yapacağız.

Bir dahaki genel kurulda borçsuz, ortaklarına kar dağıtabilen bir kurum olarak karşınıza çıkmak istiyorum” dedi.

DALKO’da Muhammet Aktaş ve 8 isim ihraç edildi

Eski DALKO Başkanı Muhammet Aktaş, 2011’den sonra Arif Yalılı tarafından kooperatifin itibarsızlaştırıldığını belirterek, yaşanan zarara buna bağladı.

AKTAŞ; SANKİ YAN GELİP YATTIK

Genel Kurul’da Kooperatifini eski başkanlarından Muhammet Aktaş’da söz aldı. Kooperatif’te seçilen kimsenin buranın kötülüğü için çalışmadığını belirten Aktaş, “Geçen yıl Nisan Ayı’nda biz görevi bıraktık. Arif abi ve yönetim kurulu göreve geldiler, yaptıkları hizmetleri için kendilerine teşekkür ediyorum.

Ben 1999 yılında seçildim, yönetim kurulu üyeliğinin ardından 15 yıl başkanlık yaptım. Sizlerin devamlı teveccühünü aldım. 1999 yılında biz göreve geldik, biz burayı borçsuz almadık. Kooperatifin bütçesi 200bin lira, borç 600 bin liraydı. İşçi 6 ay maaş almamış, sigortası yatmamış. Kooperatifimizin bütçesi şimdi, 3 buçuk milyon, bıraktığımız borç 800bin lira ama bunu çoğaltıyorlar.

Biz sanki yan gelip yattık. Neler yapmadık ki. 2011 yılına kadar kooperatifin dengesi vardı, neyi eksikti. Sizlere kar dağıtıyorduk, gelir gelmez çatılar değiştirdik. Soğuk hava saman deposuydu, onları yaptık. Traktörleri yeniledik, araç aldık. Saymakla bitmez.

2009-2010 yılında 588 ton, 2011 yılında 633 ton balık yaptım. Bu rekor DALKO’da hiç ulaşılmadı. 2011’den itibaren şikayetler başladı, kooparetifi itibarsızlaştırma, işçiyi bölme başladı. Sayın başkan Arif Yalılı bizden şikayetçi oldu. Biz bunların hepsinden beraat ettik. Kooperatifi itibarsızlaştırdılar, bizi bu duruma soktular “dedi.

DALKO’da Muhammet Aktaş ve 8 isim ihraç edildi

Genel Kurul’da DALKO Çalışanları ile Sendika Üyeleri, Başkan Arif Yalılı’ya teşekkür etti ve çiçek taktim ettiler.

AKTAŞ: HIRSIZLIK MI YAPTIK?

“Dalyan’lara tadilat yapılmış. Göreve geliyorsunuz yapacaksınız tabii tadilatı, burada işiniz ne?” diyen Muhammet Aktaş, “Biz sanki buraya batırmış çıkarmış gibi lanse ediyorlar. 1999 yılında ben sizden niye şikayetçi olmadım. Çünkü siz 15 yıl buraya emek vermişsiniz. Ben bu gaddarlığı çılgınlığı yapamam. Sizlerin gözünü hırs bürümüş, bizleri şimdi atmak istiyorsunuz. Mahkeme kararı ile biz geri geliriz. Bunun gündeme getirilmesi bence çok ayıp bir şey. Biz ne kötülüğü yaptık, hırsızlık mı yaptık?” dedi.

Kongrede mevcut yönetim ve denetim kurulu ortakların oyları ile ibra edildi.

AKTAŞ; BU UTANÇ HİÇBİR ZAMAN UNUTULMAYACAK

Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın en dikkat çeken maddesi ise eski başkan Muhammet Aktaş ile birlikte eski yönetim ve denetim kurulu üyesi olan 9 ortağın ihraç edilmesiydi. Oylama öncesi söz alan eski başkan Muhammet Aktaş, “Düşmanlık, hırs, ihtiras uğruna insanlara burada eziyet etmeyin. Yönetim kurulu tebliğiniz var. Kooperatifi 1milyon 600bin lira zarara uğratmışız. Buna kargalar güler. Benim varsa bir açığım, savcılık orada. Hangi müfettişi çağırdınız, yönetim zafiyetinden bu zarar kaynaklanmıştır diye raporunuz var? Bu çok ayıp bir şey. Burada insanları gözünün içine baka baka oylama yaptırmak çok ayıp bir şey. Bunu tasvip etmiyorum” dedi.

“Ben 18 yıl buraya emek verdim” diyen Muhammet Aktaş, “Şu utanç hiçbir zaman unutulmayacaktır. 2011 yılına kadar şehitler verdik. 2 tane işçimiz, 1 tane karakol komutanımız öldü. 24 saat gölün üzerinde biz de çalıştık“ dedi.

DALKO’da Muhammet Aktaş ve 8 isim ihraç edildi

Arif Yalılı, Muhammet Aktaş zamanında 1 yılda yakalanan balıktan daha fazlasını göreve geldikten sonra tuttuklarını belirterek, “Sizin zamanınızda balıkların hepsimi kısır dı?” dedi.

YALILI: VEFAT EDENLERİN VEBALİ SİZİN

DALKO Başkanı Arif Yalılı ise, “Bu görev uğruna şehitler verdik ama üzülerek söylüyorum bunun vebalini ömür boyu taşıyacaksınız. Çünkü burada başkanlık, maalesef evde yatmakla olmuyor. İşçiyi kaçak balık avlayan insanlarla her gün karşı karşıya bıraktığınızda sonunuz bu olur. Siz hiç komutansız savaş kazanıldığını gördünüz mü?” dedi.

DALKO’nun geçmiş dönem vefat eden ortaklarını rahmetle andığını belirten Yalılı, “Bu burada idaredeki arkadaşların bana göre basiretsizliğindendir. Teknede oturmasını bilmeden gecenin saat 3’ünde şehit olan başçavuş arkadaşımızda yönetim kurulundaydı. Bunun bir vebali olacak.

Üstüne basa basa söylüyorum. Eğer bu kuruma ben zarar veriyorsam, bir saat durdurmayın beni” dedi.

YALILI: BALIKLARIN HEPSİ Mİ KISIRDI?

Arif Yalılı ayrıca Muhammet Aktaş zamanından kalan alacakların kimde olduğunun hala bilinmediğini belirterek, “1 kooperatifin alacağı 8-10 ayrı kişinin üzerine olmaz. Kimde alacağımız olduğu hala belli değil. Herkes ayrı bir baş olmuş, kooperatifin parası Emin Çoban’ın üzerine gelmiş. Böyle bir şey olmaz. Ben nerede zarar verdim diyor. 22 Nisan 2017’de, geldiğimizden günden beri, tuttuğumuz 419ton balık, 560 kilo yumurta var. İşte kooperatife zarar ettiren bu. Sizin zamanınızda balıkların hepsi mi kısırdı?” dedi.

DALKO’da Muhammet Aktaş ve 8 isim ihraç edildi

Yapılan oylamada ortakların büyük çoğunluğu 9 ismin ihraç olması yönünde oy kullandı.

İŞTE İHRAÇ EDİLEN 9 İSİM

Konuşmaların ardından ortakların büyük çoğunluğunun oyu ile 9 isim DALKO’dan ihraç edildi. Eski Başkan Muhammet Aktaş’ın yanı sıra, Eski Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri, M.Hilmi Yiğitcan, Hamdi Aydın, Halil Kesici, Yahya Dipdağ, Yıldıray Keçeci, Akay Atay ve Ahmet Köse, 2011-2016 yılları arasında kooperatife 1 milyon 689 bin 157 lira 68 kuruş zarar ettirmekle suçlanıyorlar. Bu isimlerin yanı sıra, Mevlüdiye Çetin’de kooperatif mallarına zarar verdiği gerekçesiyle ihraç edildi.

Karara Muhammet Aktaş ve ihraç olan isimler itiraz ettiler. Aktaş alınan kararı Mahkemeye taşıyacağını söyledi.

YALILI: KENDİLERİ DAHA ÖNCE AYRILMALIYDI

Kongre sonrası açıklamada bulunan DALKO Başkanı Arif Yalılı, “16 yıl başkanlığın ardından, geçen yıl tekrar başkan seçildik. 22 Nisan 2017’de 3 milyon borç ve perişan bir kurum aldık. Azimle mücadele ederek, gecemize gündüzümüze katarak belli bir yere getirdik. Bu kurumun başına gelen kişinin yapması gereken asli görevleri yaptık. Bu kongrenin büyük önemi vardı, ortakların ne derece güvenip güvenmediği çok önemliydi, bu güveni gördük. Kooperatifin emin ellerde olduğunu ortaklarımız anladı. Bugüne kadar ne yaptıysak aynı görevi yapmaya devam edeceğiz. Hedefimiz yılsonunda, tüm borçları bitmiş, en yüksek standartlara ulaşmış, yurt dışına balık ihraç eden bir kurum haline getirmek“ dedi.

İhraç kararları ile ilgili de konuşan Yalılı, “Alınan karardan memnun değilim. Bu kadar yıl görev yapan arkadaşların bu şekilde ihraç edilmelerine gönlüm razı değil. Ama idarecilik, kooperatife zarar ettirmek değil, kar ettirmek için var. Bu arkadaşlar kendileri daha önce ayrılıp bu kadar zarar vermemeleri gerekiyordu. Taktir ortakların” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Uğur Önsel Türk8 Nisan 2018 / 21:38Cevapla

Yıllardır Dalyan’da ve açıklarında zıpkın ve olta ile balık avlarım. İlk kez bu yıl eli silahlı adamların doluştuğu, Dalko’ya ait sürat teknelerinin inanılmaz 50-60 deniz mili hızla göl ve kanallarda cirit attığını, tekne trafiğini tehdit ettiğini gördüm. Üstelik açık deniz ve Akya Burnu üzerinde DALKO’nun erk sahibi olduğunu ifade eden 4-5 kişi tarafından uyarıldım. Sn.Arif Yalılı’dan ilgili yetki sahasına ikişkin belge istedim. Çıt yok. O gün beni uyaran teknedeki kişilerden birisinin oğlu olduğunu öğrendim. Kurum çalışanı olduğunu belgelemesini istedim. Yine çıt yok. Dalko kolluk kuvveti değildir. Kooperatiftir. Eki silahlı adamların havuzları tehdit ediyor diye karabatakları öldürmesi de bir çevre katliamıdır. Buna ÖÇKK dahil kimse ses çıkarmamaktadır.

Muglayerelhaber.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.