şişli vip

Birçok işletme açılıyor. Erdoğan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı yasağı ile ilgili de açıklamada bulundu - Muğla Yerel HaberMuğla Yerel Haber

20 Haziran 2021 - 08:54

Birçok işletme açılıyor. Erdoğan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı yasağı ile ilgili de açıklamada bulundu

Restaurantlar, kıraathaneler, plajlar ve birçok işletme açılıyor. Açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan birçok işletmenin normalleşme sürecinde yeniden hizmet vermeye başlayacağını belirtti. Erdoğan, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı’nın sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili de açıklamada bulundu. İşte ayrıntılar….

Birçok işletme açılıyor. Erdoğan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı yasağı ile ilgili de açıklamada bulundu
Son Güncelleme :

28 Mayıs 2020 - 17:18

3.790 views
Fırat

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada şunları belirtti;

Bu hafta itibariyle aldığımız yeni kararlar şunlardır.

Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamami ile kaldırılmıştır. Gelişmeleri takip ederek, olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz.

İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibariyle normal mesaiye başlayacaktır. Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı da buna uygun şekilde 1 Haziran’da açılacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan ve takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları kurumlarınca değerlendirilecek.

65 YAŞ VE ÜSTÜNE YASAK DEVAM, 18-20 YAŞ ARASINA İZİN ÇIKTI

Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda görüyoruz.

65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve Pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek.

Esnaf ve Sanatkar olarak işletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartı ile işinin başında bulunabilecek.

20 yaş altı ile ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz ve 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba ve Cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacak.

RESTAURANT/KIRAATHANELER AÇILIYOR

Önümüzdeki Pazartesi yani 1 Haziran tarihi itibariyle restaurant, cafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence Mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışındadır. Sadece kendi müşterilerine hizmet veren turizm tesisleri bünyesindeki işletmeler saat sınırlamasına tabi değildir.

Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’dan itibaren hizmet vermeye devam edecek. Gelişmelere göre kapsamı ve saati değerlendirilecek.

PLAJLAR VE BALIKÇILIK SERBEST

Plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran’da itibaren faaliyete geçebilecek.

Müze ve ören yerleri 1 Haziran’da onlarda açılıyor. Hayvan satış yerleri 1 Haziran’dan, hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren yeniden faaliyete geçebilecek.

Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırıldı. Spor tesisler ile içlerindeki tesisler gece 24.00’e kadar hizmet verebilecek

Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalarda belirlenen kurallar dahilinde kaldırıldı.

Sürücü kursları benzeri kurslar 1 Haziran’dan itibaren hizmet verebilecek.

Kütüphaneler, millet kırathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları 1 Haziran’dan itibaren belirlenen şartlar dahilinde faaliyetlerini sürdürebilecek.

Açık havada oturma yeri olan yerlerdeki konserler, yine saat 24 ile sınırlı olmak üzere başlayabilecek.