şişli vip

bi acayip kapandık! - Muğla Yerel HaberMuğla Yerel Haber

12 Haziran 2021 - 21:48
Mete Sönmez

1978 Almanya doğumlu. 2001 yılında Denizli'de grafiker olarak çalışmaya başladı. 2002 yılında Muğla/Ortaca'da Güneyege Gazetesi'nde grafiker olarak çalışmaya başladı, 2003 yılında Muğla'nın ilk haber sitelerinden olan guneyege.net'i kurdu. 2011 yılına kadar bu kuruluşta çeşitli zamanlarda, grafiker, muhabirlik ve genel yayın yönetmenliği görevlerini yürüttü. Uzun süre Habertürk Gazetesi ve İHA (İhlas Haber Ajansı) Muğla Muhabirliği yaptı. Eşi Ayşe Sönmez ile birlikte 2013 yılında BatıHaber Gazetesi, 2015 yılında da spOrtaca gazetesi'ni kurdu ve halen bu gazetelerin yanı sıra www.muglayerelhaber.com ve www.sportaca.com internet sitelerinin genel yayın yönetmenliği görevini yürütüyor.

Mete Sönmez

bi acayip kapandık!

Türkiye 29 Nisan saat 19.00’dan başlayarak 17 Mayıs Pazartesi sabahına kadar bi acayip şekilde ‘tam kapandı’!

bi acayip kapandık!
Son Güncelleme :

18 Mayıs 2021 - 12:36

145 views
Fırat

Koronavirüs Pandemisi’nde pozitif vaka ve vefat sayılarının çok ciddi oranlara ulaşması nedeniyle Ramazan Ayı’nın son haftası ile Bayramı kapsayan süreçte Türkiye en uzun süreli Tam Kapanmaya gitti. Ancak birçok sektör çalıştı. Gayri resmi rakamlara göre 16 milyon kişinin çalıştığı belirtildi.

Bunun yanı sıra tam kapanmada ayrıca yerli ve yabancı turistler muaftı.

Türkiye’nin birçok şehrinden İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya’daki otel, pansiyon, çadır ve villalara adeta covidler göçü yaşandı. Bodrum Belediye Başkanı şehirde kaos yaşandığını belirtirken, Bodrum trafiği tam kapanma öncesi 2 gün boyunca tam anlamı ile kilitlendi.

İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerden milyonlarca insan sahil bölgelerine akın etti, denize girip, güneşlenerek tam kapanma tatili yaptı. Tekirdağ’dan gelip Ölüdeniz’de tatil yapan bir vatandaş televizyona verdiği röportajında denizin çok güzel olduğunu ve 18 gün boyunca burada denize girerek izole bir şekilde tatil yapacaklarını belirtti.

Buna karşın, Datça’da denize girerken yakalanan bir vatandaşa, Datça’lı olduğu gerekçesi ile ceza yazıldı.

17 günlük süreçte “Alkol satışı” tamamen yasaklandı. İlk süreçte zincir marketlerde bulunan tüm ürünlerin satışına izin verilirken, giyim, züccaciye, hırdavat, elektronik eşya gibi ürün satan birçok esnaf kendi dükkanlarının açılmasının yasak olmasına karşın, zincir marketlerde bu ürünlerin satılmasına isyan etti. Yasağın ilerleyen sürecinde zincir marketlerde de zaruri ihtiyaç olan gıda ürünleri hariç birçok ürünün satışı yasaklandı. Yasaklanan ürünler arasında “Kozmetik” maddesinin de geçmesi nedeniyle Türkiye’deki bazı marketlerde kadın pedi ve prezervatif gibi ürünler de yasak olduğu gerekçesi ile satılmadı. Konu hakkında Bakanlıktan “yasak olmadığı” yönünde açıklama yapılmak zorunda kalındı.

Vergi başta olmak üzere “Ödeme yapılan” tüm noktaların açık olduğu tam kapanma sürecinde bir de Pazar sürprizi yaşandı. Semt pazarlarının açılma kararı üzerine 07 ve 14 Mayıs tarihlerinde vatandaşlar semt pazarlarına adeta akın etti.

Pazaryerleri milyonlarca insana açılırken, kepengini kapatıp bir yandan çocuklarını bakıp, bir yandan da araba kaportasını tamir etmeye çalışan vatandaşa 3üncü kez ceza yazıldı. Vatandaş cebinde beş kuruş parası olmadığını belirterek karara isyan etti.

Tam Kapanma’nın sona ermesi ile birlikte binlerce kişinin girdiği AVM’ler açıldı ve önünde uzun kuyruklar oluştu.

Ancak buna karşın 1,5 yıldır çalışması yasak olan, müzik yaparak geçimini sağlayan müzisyenler başta olmak üzere bazı sektörlere yine çalışma izni verilmedi, bu ay vergi ve kira verecek olan birçok işletmeye de sınırlı izin verildi.

Tam Kapanmamızda gördüklerim ve duyduklarım ile bu saydığım maddeler daha da çoğalabilir.

Müzisyenlerden bahsettim. Müzisyenler harici başka sektörlerden mağdur olan olduysa, çalışamayan bu arkadaşlardan da helallik istiyorum.

Kısaca dünyanın en acayip, çok acayip ama bi acayip kapanmasını yaşadık vesselam.

Not: Fotoğraf 15 Mayıs 2021 tarihinde Muğla-Ortaca Pazarında çekilmiştir. Ne yazık ki Türkiye’nin birçok noktasındaki pazar yerlerinde bundan çok daha yoğun kalabalıklar vardı.