şişli vip

Başkan Uzundemir, “Mevcut durumda bu takımı Bal Ligi’nde tutmak Ortaca’ya ihanettir” - Muğla Yerel HaberMuğla Yerel Haber

17 Haziran 2021 - 00:06

Başkan Uzundemir, “Mevcut durumda bu takımı Bal Ligi’nde tutmak Ortaca’ya ihanettir”

Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, Ortaca Belediyespor Futbol Takımının yıllık en az 2,5-3 milyon lira arası bir gideri olduğunu belirterek, “Mevcut şekilde, Ortaca Belediyesi’nin mevcut bütçesi ile, BAL ligi’nde bu takımın yer alması Ortaca’ya ihanettir. Bu takımın Ortacalı çocuklara bir faydasının olmadığını, bu bütçe giderleri ile de Ortacalı çocukların geleceği ile oynadıklarını belirten Alim Uzundemir, “Her yıl bu takımın gideri olan 2,5-3 milyon lirayı bir yere toplarsak, 5 yılda 10 milyonu aşkın bir para yapar, 10 milyon lira ile Akıncı’da yaptığımız saha gibi 10 tane yapabiliriz” dedi.

Başkan Uzundemir, “Mevcut durumda bu takımı Bal Ligi’nde tutmak Ortaca’ya ihanettir”
Son Güncelleme :

27 Ağustos 2020 - 7:24

609 views
Fırat

Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, Ortaca’daki gazetecilerle bir araya geldi. Başkan Uzundemir gazetecilere yaptığı açıklamada, Ortaca Belediyespor’la ilgili çok önemli açıklamalarda da bulundu.

Ortaca Belediyesi’ni 20 milyonu aşkın bir borç ile devraldıklarını belirten Belediye Başkanı Uzundemir, “50bin nüfuslu yıllık 30milyon lira bütçesi olan bir belediyeden bahsediyoruz. 30 milyon liranın 18 milyonu personel giderimiz var. 2buçuk milyona yakın petrol/yakıt giderimiz var. Ortalama araç bakımı türü 3 milyon civarı bir giderimiz var. Bunun gibi benzer giderler ile hesapladığımızda gideler harici 2 milyon civarı bir bütçemiz kalıyor yada kalmıyor. 2 milyon lira iyi ölçekli bir esnafın yıllık bütçesi kapasitesinde. Bu para ile 50 bin nüfuslu bir ilçeyi nasıl yönetirsiniz?

Dünyanın en iyi ekonomisti de gelse bu bütçe ile çıkma şansı ne yazık ki yok bu şartlar ile.

BAL LİGİ DİBİ GÖZÜKMEYEN BİR ÇUKUR

Ne yapmamız gerekiyor, bütçeyi artırmamız gerekiyor. Ancak Büyükşehir olduktan sonra da bu bütçeyi artırma şansınız ortadan kalkıyor. Yani bir işyeri açıp kiraya verirseniz oradan bir bütçe artırma şansınız var ancak o işyeri içinde bir bütçeye ihtiyacınız var.

Biz bu durumda sosyal olan bazı giderleri kısıtlama durumuna gittik. Mesela yaklaşık 500bin lira bir gideri olan yağlı güreşi yapamadık. Şu anda da (Ortaca Belediye) Spor Kulübün sizinle konuşmaya geldim. Yıllık yaklaşık 2 ila 2buçuk milyon bir gideri olan spor giderimiz var, yani Futbol takımına giderimiz var. BAL ligi gerçekten dibi gözükmeyen bir çukur. Ne kadar doldurursanız doldurun dolmuyor. Takımı BAL ligi’nden düşürmeyi düşündüm ama Halk’tan siyasi olarak tepki alacağımı da biliyorum ama birilerinin bunu yapması gerekiyor. Belki biz günah keçisi olacağız ancak bizden sonra gelecek olan arkadaşımın bence önünü açacağımızı düşünüyorum” dedi.

ORTACALI ÇOCUKLAR OYNAMIYOR, HEPSİ DIŞARDAN TRANSFER

“Gerçekten bütçe anlamında baktığınızda futbol kulübüne verilen para çok yüksek” diyen Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, “Bizim gibi belediyelerin BAL ligi’nde oynama şansı yok. Velev ki bütün şartları zorladınız, insanlar ruhsat almaya geldi, bütçe istediniz, zorla bağış istediniz bunları yapabilirsiniz. Ama biz daha 1buçuk yıldan bu yana hiç kimseye bağış zorlaması yapmadık. Kendi bütçemiz ile kendi ayaklarımız üzerinde durmaya çalıştık ancak durulmayacak. Olayı birde şöyle bakalım, BAL ligi bize ne katıyor? Kendi çocuklarımız mı burada oynuyor, kendi çocuklarımız mı burada spor yapıyor? Kendi ilçede yaşadığımız çocuklarımız burada uyuşturucudan ve kötü alışkanlıklardan mı kurtarıyoruz? Hayır. Hepsi dışardan transferler.

Hasan Karaçelik Başkanken benim çok üzüldüğüm bir konu vardı. Ben Ortaca Belediye Spor Kulübü yöneticisiydim. Biz siyahi oyuncular almıştık 3 tane. İzmir’in bir takımı ile maçta 11.dakika hiç maç gergin değil, kavga yok, gitti bizim futbolcu kafa vurdu 11.dakikada kırmızı kart gördü. Neden yaptı, neden kavga ediyorsun, neden kafa vurdun. Futbolcu karşı taraftan para almış, Fransa’ya gidiş biletini almış. Böyle bir düzenin içinde 2-2,5 milyon lira harcamaya değer mi?

Bu arada olmayan bir paradan bahsediyoruz. Var olan bir paradan bahsetmiyoruz. Bununla neler yapılabilir?

Mutlaka büyük bir şey bu takımı düşürmek. Mutlaka siyasi olarak eksileri olacak. Ancak, birilerinin bunu yapması gerekiyor. Ben şahsıma ait konuşuyorum, ben tribüne oynayan bir kişi değilim” dedi.

Başkan Uzundemir, “Mevcut durumda bu takımı Bal Ligi’nde tutmak Ortaca’ya tutmak ihanettir”

BU PARA İLE 5 YILDA 10 TANE SAHA YAPARIZ

Bu takımın Ortacalı çocuklara bir faydasının olmadığını, bu bütçe giderleri ile de Ortacalı çocukların geleceği ile oynadıklarını belirten Alim Uzundemir, “Her yıl bu takımın gideri olan 2,5-3 milyon lirayı bir yere toplarsak, 5 yılda 10 milyonu aşkın bir para yapar, 10 milyon lira ile Akıncı’da yaptığımız saha gibi 10 tane yapabiliriz. Biraz daha üstüne koyarsanız bence Ortaca’nın en büyük sorunlarından bir tanesi olan katlı otopark yaparsınız.

Biz burada var olan bir parayı konuşmuyoruz. Olmayan bir para üzerinden bu takıma harcanması gereken parayı konuşuyoruz.

Bizim üst ligde bir takımımız varsa alt yapımızda daha fazla ve iyi oyuncumuz olur politikası güdüldü. Buradan soruyorum, bu geçen süreçte bu oldu mu? Ortacalı kaç kişi futbol takımın da forma giydi?

Ne yazık ki bu doğru biz tez değil.

Sizin altyapıya daha fazla önem vermeniz lazım, altyapıya önem vermeniz için cebinizde daha fazla paranız olması gerekiyor, bu çocukların giderini karşılamanız için.

Bu da var, bu nasıl olabilir, gidersiniz 1.ligden, Süper Lig’den bir takımla anlaşırsınız, onun pilot takımı olursunuz, misal Alanya gibi. Alanya’nın sponsorluğun da, onun adı ile alt takımı olursunuz, bunu yapabilirsiniz. Ancak şu an böyle bir durum yok” dedi.

AMATÖR RUHUN GERİ GELMESİ GEREKİYOR

Ortaca Belediyespor’un eskiden daha fazla futbolcu çıkarttığını belirten Başkan Uzundemir, “Bu takım, eskiden amatördeyken, Ben de oynadım, kendi ayakkabımızı aldığımız dönemde bu takım daha fazla futbolcu çıkarttı, doğru. Kasap Orhan’lar gibi, Nihat abiler gibi, Birol Künkçü’ler gibi, rahmetli Ersin Çimen’ler gibi, Zafer Suntekin’ler gibi ve şu an aklıma gelmeyen birçok futbolcu çıkardı bu takım. Ne zaman çıkardı? Amatör ruhla çıkardı. Şimdi bizim amatör ruhumuz kalmadı. Yıllık futbolcuya 50-60 bin lira para vereceksin, canı istediğinde gidecek, rakibe kafa atacak, kendi kalesine gol atacak, bu böyle değil, amatör ruhun geri gelmesi gerekiyor.

Bu BAL ligi gerçekten saçma bir lig, 10 milyon liralık takım kuralım üst lige çıkmanızı garantisi yok. 10 milyon liralık takım kurdunuz, üst lige gidiyorsunuz. Ancak yaşanan olaylar var, kimseyi zan altında bırakmıyorum ama futbolcuna verdi karşı takım 20bin lira, futbolcun kötü niyetli, yat dedi, yattı, 2 gol yedi, şampiyonluk gitti, 10 milyon liran gitti, garantisi yok. Bunun bu ligde çok fazla örneği var.

Şu an çok daha düşük bütçelerle çok daha üst liglerde oynayabilecek voleybol, hentbol, masa tenisi gibi branşlarda takım kurabiliyoruz. Burada harcayacağımız paranın yanında çok daha düşük bütçelerle çok daha üst liglerde farklı branşlarda takım oluşturarak Ortacalı gençlerimizi buralarda spor yapmasını olanak sağlayabiliyoruz.

KULÜBE VERİLEN PARA VERGİDEN DÜŞÜLÜYOR ANCAK DESTEK ALAMADIK

Bölgemizde büyük finansmana sahip firmalarımız ve iş insanlarımız var. Bunlardan ne yazık ki destek görmedik. Daha önce de belirttik. Bu firma ve kişiler, Kulübe bağış yaptıklarında, sponsor olduklarında, reklam olarak destek olduklarında, yaptıkları bu destek ödeyecekleri vergiden aynı oranda düşüyor. Ancak ne yazık ki bu konuda destek alamadık” dedi.

“Mevcut şekilde, Ortaca Belediyesi’nin mevcut bütçesi ile, BAL ligi’nde bu takımın yer alması Ortaca’ya ihanettir” diyen Ortaca Belediye Başkanı, “Farklı düşünen Ortacalılarla her zaman görüşmeye hazırım. Bu takıma destek olup ta bu ligde kalması için destek olmak isteyen İş Adamlarımıza ve Ortacalılara da her zaman kapımız açık.

Ancak, mevcut giderler ve gelirle göz önüne alınınca, önümüzdeki günlerde bu konuyu Belediye Meclisi’nde ve Kulüp Yöneticileri ile görüşeceğim. Buralarda yapacağım görüşmelerin ardından;

Mevcut durumda, Ortaca Belediyespor, ağırlık olarak tabii belli bir sürecin ardından Ortacalı gençlerin yer alacağı bir takım ile Muğla futbolu başta olmak üzere sporun elimizden gelen her alanında yer alacak” dedi.