şişli vip

Atatürk’e hakaret eden imama kınamayı tepki gösterdiler - Muğla Yerel HaberMuğla Yerel Haber

13 Haziran 2021 - 02:21

Atatürk’e hakaret eden imama kınamayı tepki gösterdiler

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden imama kınama bildirisi sunuldu. Buna tepki gösterdiler, salonu terk ettiler.

Atatürk’e hakaret eden imama kınamayı tepki gösterdiler
Son Güncelleme :

10 Haziran 2021 - 16:57

188 views
Fırat

Ayasofya İmamı Mustafa Demirkan geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret etmişti. İmam Demirkan, konuşmasında Ayasofya için, “Bu ve bu gibi mabedlerin mabed olarak kalması için inşa edilmiştir. Öyle bir zaman geldi ki bir asır gibi bir zaman içinde ezan ve namaz yasaklandı ve müze haline çevrildi” derken Atatürk’ü de hedef alarak, “Bunlardan daha zalim ve kafir kim olabilir… Yarabbi bir daha bu zihniyetin bu ümmetin başına gelmesini mukadder buyurma…” ifadelerini kullanmıştı.

03 Mart 1924 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün zamanında Şer’iye ve Evkaf Vekâleti’nin yerine kurulan, İslâm dininin inançları, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde bu derece önemli bir görevde bulunan bir kişinin Atatürk’e yaptığı hakaret büyük tepki çekmişti.

Ayasofya İmamı Mustafa Demirkan’ın yaptığı bu hakaret’e, tepki olarak Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde sunulan kınama teklifi gerginliğe neden oldu.

Muğla’dan gazeteci Altar Zeyhan’ın verdiği bilgiye göre, Muğla Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısında, Ayasofya İmamının Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında sarf ettiği iddia edilen sözler, CHP ve İYİ parti grupları tarafından kınandı. AK Parti ve MHP gruplarının açıklamanın siyasi olduğu gerekçesiyle meclis toplantısını terk etti.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Meclis toplantısının açılışında Ayasofya İmamının Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik sarf ettiği iddia edilen sözleri CHP ve İYİ Parti grupları tarafından kınandı. Kınama metninin okunmasının ardından Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir açıklamada Bakara suresinin 114. ayetinin okunduğunu iddia ederek bu metni onaylamadıklarını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Ayasofya’da devlet erkanın olduğu programda imamın Bakara suresinin ayetini değil Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’e isim vermeden hakaret eden ifadeler kullandığını söyleyerek Millet İttifakı olarak bu olayı kınadıklarını söyledi. Tartışmaya diğer meclis üyeleri de katılınca meclis salonunda sesler yükseldi. Tartışmaların ardından AK Parti ve MHP grupları salonu terk etti.