Ana Sayfa Mete Sönmez Ak Parti’nin en büyük övünç kaynağı, elinin kiri oldu

Ak Parti’nin en büyük övünç kaynağı, elinin kiri oldu

2.221 views
1

Mete Sönmez, Göcek Tüneli ile ilgili “Ak Parti’nin en büyük övünç kaynağı, elinin kiri oldu” dedi ve sordu, “Türkiye Cumhuriyet Başbakanı tarafından o zamanki seçim öncesi vaat edilen ancak üzerinden yıllar geçen Ücretsiz Göcek Tüneli’ne ne oldu? İşte o yazı…

Sayısız “Bakan-Başbakan-Hükümet” tarafın vaat edilen ancak bir türlü yapılamayan ve yapılamaz denilen Göcek Tüneli, 2006 yılında Ak Parti tarafından tamamlandı ve hizmete açıldı. Açıldığı günden sonra da sıklıkla hem yerel, hemde ülke çapında gündeme geldi.

İlk yıllarda uygulanan fiyat nedeniyle eleştirenlere, “Beğenmeyen üstteki yoldan geçsin” diyen hükümetin yerel temsilcileri dahi, günümüzde geçişte uygulanan fiyata isyan eder oldular.

Deli Dumrul Tüneli denilmeye başlayan 950 metrelik tünel Türkiye’nin tek paralı tüneli olarak biliniyor. Uyguladığı fahiş fiyat ise dudak uçuklatıyor. Şu an araba ile geçişte 5buçuk lira ücret ödeniyor.

Hatırlarsınız tünel ile ilgili “Göcek Tüneli Devlete Meydan Okuyor” manşetleri atıldı pekçok kez. “Koskoca Devlet, bir tünel ile başa çıkamadı” yorumlarını haklı çıkartırcasına Bayramlarda Türkiye’deki ücretli geçiş noktaları ücretsiz olurken, Göcek Tüneli çatır çatır aldı parayı. Gün geldi sağlık ekiplerini dahi parasız geçirmedi. Türkiye’de enflasyon %3-4 denirken dahi zam eksik olmadı, otomatiğe bağlanmış gibi 6-7 ayda zam yapıldı, hemde %10’larda. 2nci tünelin açılmaması da “Şirket’e” bağlandı, “O engel oluyor” denildi. Bazı çevreler ise “Muğla’ya ceza veriliyor” şeklinde yorumladı tüm yaşananları.

Ak Parti’nin bölgedeki belki de en büyük yatırımları arasında olan tünel, en büyük övünç kaynağı olacakken şu an elinin kiri konumunda. Ancak bir türlü çıkmayan türden. Nedeni ise yine Ak Partililer. Vaktinin Milletvekili Ali Boğa, ortada hiçbir şey yokken “2.tüneli yapacağız, Göcek Tüneli ücretsiz olacak” vaadinde bulundu. Ardından da zamanın Başbakanı Ahmet Davutoğlu Muğla mitingi öncesi “Ücretsiz Göcek Tüneli” deyiverdi. Ülkenin Başbakanı’nın bu vaadi üzerine Dalaman’da Ak Partililer bununla ilgili pankart astılar, “Hayırlı olsun” diyerek. Devletin resmi ajansı Anadolu Ajansı‘nda tünelin ücretsiz olacağı ilgili haber yapıldı ki bu haber hala ajansın internet sitesinde duruyor.

Gel zaman git zaman 2.tünel inşaatı başladı, yapıldı, bitti. 2015 Aralık’ta tamamlanan 2.tünelin ardından “Göcek Tüneli ücretsiz olacak vaadi gerçek oluyor” ümidine kapılan halk ne yazık ki yine umduğunu bulamadı.

Bir türlü açılamayan 2.tünel geçtiğimiz günlerde açıldı ancak beklendiği gibi ücretsiz değil, mevcut şirketin ücretli tüneli olarak.

Yani Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kendi öz kaynağı ile yaptığı tünel, özel bir şirket tarafından nasıl olduğu bilinmeyen bir şekilde paralı olarak işletilmeye başlandı.

Konuyu öğrenince halen Hükümetin resmiyetteki 2 vekilinden Muğlalının gördüğü tek Milletvekili olan Nihat Öztürk’ü aradım. Ancak Nihat Öztürk’te pek de alışkın olmadığım bir biçimde dönüş alamadım. Sanırım o günlerde listeye girip girmeyeceği konusuna yoğunlaşmıştı, arada unuttu.

Pekçok yerde haber olmasına karşın, herhangi başka bir hükümet yetkilisinden bir açıklama yapan olmadı.

Malum seçim öncesi, hani oy isteyecekler ya, hatırlatayım ve 10 gündür bir türlü cevabı alınmayanları bir daha sorayım dedim.

Devletin yaptığı tüneli nasıl oluyor da özel şirket işletiyor?

Bununla ilgili anlaşma yapıldı mı?

Yada tünelde görevlilerin vatandaşa dediği gibi, tünelin yeni yapılan bölümü de şirkete mi satıldı?

Satıldı ise kaç liraya ve kaç yıllığına?

Ama esas sorulması gereken soru;

Türkiye Cumhuriyet Başbakanı tarafından o zamanki seçim öncesi vaat edilen ancak üzerinden yıllar geçen Ücretsiz Göcek Tüneli’ne ne oldu?

1 Yorum

  1. 2 gün önce geçiş yaptım. Gişe görevlilerinden bilgi istedim onlar gübenliğe, güvenlik geldi ona sordum o da sözde şirket sözcüsüne yönlendirdi. Derken sözcü geldi durumu ona sordum. Neden niçin para ödüyoruz diye sordum . Güya şitketin anlaşma süresinden 6 yıl düşülmüş. Onun için paralı imiş. Dedim ilgili yazıyı getirin asın vatandaş görsün ki neye göre para ödüyor ve kim ödetiyor kimin imzası varsa millet de sandıkta ona hesap ödetsin dedim ama malesef yazıyı göstermediler. Bimer ve cimer den bilgi alabilirsiniz dahada zorluk çıkartırsanız jandarma çağıracağım diyerek kayboldu gitti. Burada sonuç olarak bizi bu hale düşürenleri Allaha havale ediyorum yazıklar olsun tüm yetkililere…..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz