şişli vip

40 yıldır su bekliyorlar, Artık isyan ettiler - Muğla Yerel HaberMuğla Yerel Haber

16 Haziran 2021 - 23:33

40 yıldır su bekliyorlar, Artık isyan ettiler

Fethiye’de 40 yıldır musluklarından su akmayan, gittikleri her kapıdan geri çevrilen köylüler isyan etti, “Uzaya gidilmekten bahsediliyor. Bırakın uzayı önce köyümüze su getirin…”

40 yıldır su bekliyorlar, Artık isyan ettiler
Son Güncelleme :

24 Mayıs 2021 - 12:43

871 views
Fırat

40 yıldır musluklarından su akmayan, gittikleri her kapıdan geri çevrilen Fethiye’nin Söğütlü köyünde halk çaresizlikten su ihtiyaçlarını dere yatağından karşılıyor. Kova ve bidonlarıyla dere yataklarına gelen köy sakinleri buradan temin ettikleri suyla ihtiyaçlarını gideriyor.

Oda Tv’den Murat Söktü’nün haberine göre bugüne dek çalmadık kapı bırakmadıklarını belirten köy muhtarı Sezgin Çolak, “Batının doğusunun halini gelin görün. 17 bin 500 metrelik boru için para bulamıyorlar” dedi. Koronavirüs günlerini de susuz geçiren köy halkı, kilometrelerce yol yürüyerek su ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Bu duruma Söğütlü köyünün muhtarı Sezgin Çolak, “Uzaya gidilmekten bahsediliyor. Bırakın uzayı önce köyümüze su getirin. Çoluk çocuk insanlar perişan. Yaz sıcakları geldi, her yıl aynı durum yaşanıyor. Artık yeter” diye konuştu. 

SUSUZ KÖYÜN MUHTARI KONUŞTU

Oda Tv’ye açıklamada bulunan Söğütlü Muhtarı Sezgin Çolak, “40 yıldır çalmadık kapı bırakmadık. Kaderimize terk edildik. 17 Bin 500 metre içme suyu şebeke borusunu döşeyemediler. İnsanlar çaresiz artık yeter” dedi.

60 haneli 300 nüfuslu Söğütlü köyü halkının kurulduğu günde bugüne 2009’dan 2014’e kadar Özel İdare, 2014’ten 2021’e kadar MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından içme suyu şebekesi için mücadele verdiğini ifade eden muhtar Sezgin Çolak şöyle konuştu:

“Son zamanlarda yapmış olduğum mücadelede ama vekillerin verdiği söz veya yatırım izleme daire başkanlığı’nın vermiş olduğu söz MUSKİ Genel Müdürlüğü’nün vermiş olduğu sözler bu işin yakın bir zamanda yapılamayacağını gördük. Başta AKP’li Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan’a köy halkının çaresizliğini anlattık. ‘Büyükşehir Belediyesi Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü MUSKİ ile görüş’ dediler. Muğla Büyükşehir Belediyesi ile de yıllardır görüşüyoruz. Köy halkının suya kavuşması için 17 bin 500 metrelik içme suyu şebekesinin oluşması için boru döşenmesi gerekiyor. Bu tahsis yapılamıyor. MUSKİ’de ‘para yok’ diyor. Büyükşehir Belediyesi, Milletvekilleri çaresizliğimizi görmezden geliyor. Muğla Valisine telefonda ulaştık o da ‘MUSKİ’ye söyleyeceksin’ diyor. 40 Yıldır suyumuz yok utanın. Allahtan gelene boyun eğdik ama kuldan gelene de isyan ettik. Biz derdimizi kime anlatacağız yeter artık.”