şişli vip

170 yıl sonra 10 metre ara ile 2 köprüleri oldu - Muğla Yerel HaberMuğla Yerel Haber

13 Haziran 2021 - 03:03

170 yıl sonra 10 metre ara ile 2 köprüleri oldu

Muğla-Denizli sınırında bulunan Akçay üzerinde köprü olmaması nedeniyle, çayın karşı tarafında bulunan köylüler 170 yıl boyunca 3 kilometre mesafeyi 130 kilometre yol giderek ulaşabiliyordu. Belediye Başkanı kredi çekti, 1 milyon liraya köprü yaptı. Yıllardır bir türlü köprü yapmayan DSİ Başkan’ın yaptığı köprünün izinsiz olduğunu belirterek, hemen 10 metre ötesine 6 milyon 500 bin liraya ikinci köprüyü yaptı. İşte komedi filmi gibi köprü hikayesi.

170 yıl sonra 10 metre ara ile 2 köprüleri oldu
Son Güncelleme :

09 Mayıs 2021 - 17:05

22.410 views
Fırat

Muğla ile Denizli arasındaki, filmlerde bile rastlanılmayacak köprü hikayesi 1850’li yıllara dayanıyor. O yıllarda Muğla’nın Göktepe köyü ile Denizli’nin Muslugüme köyleri arasındaki Roma döneminden kalan tarihi köprü, “Zaptiyeler peşimizden gelmesin” diyerek Göktepeli kaçakçılar tarafından dinamitle yıkıldı ve kullanılamaz hale geldi. Günümüzde büyük bölümü ayakta duran köprüden geçemeyenler, en az 130 kilometre yol katederek karşıya geçebildi. Yıllar içinde katırla veya yaya olarak karşıya geçmeye çalışan çok sayıda kişide Akçay’da can verdi.

İLK İŞİ SÖZ VERDİĞİ KÖPRÜYÜ YAPMAK OLDU

2014 yılında AK Parti’den Kale Belediye Başkan Adayı olan Erkan Hayla, en büyük seçim vaadi olarak, yıkılan tarihi köprünün yakınlarına köprü yapma sözü verdi. Seçimleri kazanan Hayla’nın ilk işi köprü inşaatına başlamak oldu. Belediyenin iş makinalarından da faydalanan Hayla, şahsi olarak 1 milyon lira da kredi çekti. Hayla, yöre halkının da desteğiyle köprüyü tamamladı ve 2017’de hizmete açtı. Ancak hizmete acçılmadan 2 gün önce DSİ tarafından köprü, “izinsiz” olduğu gerekçesi ile mühürledi.

Erkan Hayla, yörede yüzyıllar önce yaşanan gerginlikleri de hatırlayarak köprüye “Muhsin Yazıcıoğlu Barış ve Dostluk Köprüsü” yazdırdı. Hayatı boyunca köprü görmemiş ve yakınlarını karşıya geçmeye çalışırken kaybeden yaşlı köylüler sevinç gözyaşları döktü.

Muğla-Denizli sınırında bulunan Akçay üzerindeki köprü, 1850’li yıllarda Muğlalı kaçakçılar tarafından, “Zaptiyeler bu tarafa geçmesin” diye dinamitlenerek yıkılmış.

“KÖPRÜ İÇİN ÇEKTİĞİM KREDİLERİN TAKSİTİNİ ÖDÜYORUM”

Hayla ise yaşananları doğrulayarak, “DSİ yetkilileri onlarca yıl köprü yapacaklarını, projenin hazır olduğunu söyledir. Fakat köprüyü yapmadılar. Ben aday olduğumda köprüyü yapacağıma dair söz verdim ve sözümü tuttum. Köprü tamamlandığında hayatında köprü görmemiş insanların boynuma sarılarak ağlamasını unutamam. Halen köprü için çektiğim kredinin taksitlerini ödüyorum. Şimdi ikinci bir köprü yaptılar. Gerçekten akıl almaz bir durum” dedi.

DSİ 10 METRE YANINA YENİ BİR KÖPRÜ YAPTI

Köprü kullanılmaya başlanınca, daha önce defalarca köprü projesi hazırlayan Devlet Su İşleri (DSİ) harekete geçti ve izinsiz yapıldığını öne sürdü. Köprünün her iki taraftan girişi zaman zaman DSİ tarafından kapatıldı. Yöre halkı yine kullanmaya devam etti. DSİ son olarak, köprünün sadece 10 metre yanına, 6 milyon 500 bin lira harcayarak ikinci bir köprü yapmaya başladı. Köprü büyük ölçüde tamamlandı, önümüzdeki günlerde hizmete açılacak.

170 yıl sonra 10 metre ara ile 2 köprüleri oldu
Karşıya çaydan geçmek için çok sayıda kişi hayatını kaybetmiş. 3 km.mesafedeki iki köyün sakinleri, karşıya geçebilmek için 130 km.yol kat etmek zorunda kalmış. Köylüler 170 yıl köprüsüz yaşadıktan sonra 10 metre ara ile 2 köprüye kavuştular.

KÖYLÜLER; KOMEDİ FİLMİ ÇEKİLİYOR ZANNETTİK

Olan bitenler karşısında şaşkınlığa uğrayan yöre halkı olanları, “Atalarımız, dedelerimiz yaklaşık 200 yıl köprü hayali kurarak can vermiş. İlk köprü yapıldıktan hemen sonra DSİ’nin ikinci köprüyü yapması şaka gibi. Filmlerde bile böyle bir şey görmedik. Bazen yörede komedi filmi çekildiğini zannediyoruz. Şimdi ikinci köprüyü yapan DSİ, onlarca yıl bizi köprü için oyaladı. Olanlara aklımız almıyor” diye değerlendirdi. (Kaynak: Adem Ülker/Yeni Asır)